Чорна ніжка шкодить розсаді
Для городників сезон починається в лютому-березні з посіву насіння овочевих культур на розсаду. Саме в цей час закладається майбутній урожай баклажанів, перців, помідорів, капусти й огірків. І, здавалось би, за наявності якісного посівного матеріалу та багаторічного досвіду можна виключити всі можливі ризики. Однак, досвідчений господар не втрачає пильності, оскільки розсаду може підстерігати чорна ніжка.
Більшість городників, навчених досвідом, знають про те, що краще не допустити ураження розсади чорною ніжкою, ніж потім намагатися її врятувати. Правильно вирощувати розсаду з насіння в домашніх умовах вміють не всі. Причин виникнення хвороби може бути декілька. Збудник може жити на поверхні насіння, може бути заражений субстрат. Сприятливим умовами розвитку хвороби вважається занадто густий посів, застій повітря, чутливі до хвороб сорти.
Зовні першою ознакою захворювання, зазвичай, є масове, осередкове вилягання розсади, зона якого дуже швидко розширюється. Стебло рослини темніє, на ньому формується характерна перетяжка. У старшої розсади, з більш товстим стеблом, спочатку можуть бути видні темні довгасті плями трохи вище межі ґрунту. Розвиток хвороби йде дуже швидко. Інфекція переходить на кореневу шийку і коріння, викликаючи гнильне ураження дрібних коренів.
Чорна ніжка може бути викликана декількома патогенними грибами, що живуть в ґрунті. Найчастіше це гриби-базидіоміцети Hypochnus solani (відомі, також, як Rhizoctonia solani). Olpidium brassicae, викликає чорну ніжку розсади капусти. Можуть викликати хворобу і збудники кореневих гнилей рослин роду Pythium. Зрідка причиною хвороби є бактерії.
Як і у випадку з більшістю інших хвороб рослин, основні заходи боротьби з чорною ніжкою розсади – профілактичні, і, з одного боку, спрямовані на стерилізацію субстрату від патогенних грибів, а з іншого – створення оптимальних умов розвитку рослин, несприятливих для появи захворювання.
Ідеальний спосіб уникнути чорної ніжки розсади – використання стерильних субстратів для вирощування. Гарний спосіб стерилізації – прогрів ґрунту до 1200С, наприклад, в духовці, протягом 20-30 хвилин.
Насіння для висіву на розсаду краще використовувати вже оброблене.
З метою профілактики захворювання необхідно провести своєчасну пересадку рослин, бракування всіх підозрілих, слабких рослин.
Важливою умовою профілактики чорної ніжки – є підтримка оптимальних температури і вологості в приміщенні, де вирощується розсада. Так, температура ґрунту не повинна бути нижче 12-150С, а вологість – не перевищувати 75%. Тому, в ємності для вирощування обов’язково додавати дренаж щоб пропускати надлишкову воду. Періодичні провітрювання приміщення – найважливіші умови профілактики чорної ніжки. Поливають рослини тільки теплою водою. Полив водою з температурою нижче температури ґрунту – категорично неприпустимий!
При появі перших рослин з характерними ознаками захворювання необхідно:
- прогріти і підсушити ґрунт в розсаднику, що зручніше робити при використанні горщиків і касет;
- видалити уражені рослини;
- пролити всю розсаду розчином дозволених фунгіцидів;
- провести обпудрення просіяною деревною золою, і підсипати рослини на 1-2 см сухим піском або сухою ґрунтосумішшю.
Це зупинить розвиток хвороби і дасть можливість менш ураженій розсаді сформувати бічні корені вище місця розвитку хвороби.
Чорна ніжка розсади – захворювання, яке важко зупинити, але легко займатися його профілактикою. Тому, стерилізація інвентарю та ґрунтосуміші, своєчасні профілактичні обробки молодих рослин і головне – дотримання оптимальних умов вирощування розсади, кращий спосіб уникнути образливих втрат при самостійному вирощуванні розсади овочів і квітів.
Усі роботи проводьте з дотриманням правил техніки безпеки!
Гарних вам урожаїв!
< Попередня | Наступна > |
---|