Весняний захист саду 

opryskivanie-derevev-1.jpgНастала весна і розпочались роботи на присадибних ділянках. Ранньовесняні роботи із захисту плодових дерев в саду ведуть з середини лютого – початку березня до розпускання бруньок. Перед розпусканням бруньок у саду слід провести комплекс робіт, які допоможуть зменшити чисельність шкідників та інфекційний запас збудників хвороб у період вегетації.

Насамперед слід почати весняне обрізання дерев. Цей захід знижує шкідливість фітофагів, що зимують на гілках дерев: яйцекладки шовкопрядів, гнізда із засохлого листя білана жилкуватого та золотогуза, деяких інших шкідників. Одночасно зачищають штамби та скелетні гілки від старої відмерлої кори та білять  їх вапняним молоком (2-3 кг вапна на 10 л води) з додаванням  3% (300 г) мідного купоросу. При очищенні кори знищується частина зимуючих гусениць яблуневої плодожерки. 

Від зимуючих стадій щитівок, несправжньощитівок, кліщів, попелиць, листоблішок, листокруток та інших шкідників саду до початку розпускання бруньок (середньодобова температура не нижче +4°С) провести обприскування препаратом 30 В, к.е., (400 мл на 10 л води). Цей препарат безпечний для людини та навколишнього середовища. Покриваючи тонким шаром олійної плівки поверхню кори гілок та штамба, він не дає змоги дихати шкідникам, що перезимували, вони задихаються та гинуть. Для захисту саду від моху і лишайників використовується залізний купорос, р.п. (500 г на 10 л води). Він використовується для обприскування яблунь, груш і ґрунту під ними до початку вегетації. Як правило, вистачає двох обробок уражених зон навесні або восени з інтервалом в два тижні. Обприскування дерев до розпускання бруньок проводять методом промивання, бо тільки при рясному змочуванні гілок можна знищити зимуючі стадії шкідників і спори збудників хвороб в тріщинах кори.На початку фази зеленого конуса проти парші та інших хвороб проводять обприскування дерев 3% бордоською рідиною (300 г мідного купоросу + 300-400 г свіжого гашеного вапна на 10 л води). Мідний купорос розчиняють у теплій воді в емальованій або дерев'яній ємності. Розчин мідного купоросу повільно вливають, невпинно перемішуючи дерев'яною палицею, у вапно (ні в якому разі не навпаки – будуть утворюватись крупні частки і суспензія стане непридатною до використання!).

У фазу рожевого бутона (до цвітіння) для захисту дерев від пошкодження яблуневою міллю, садовими довгоносиками (сірим брунькоїдом, квіткоїдом, казаркою, букаркою), біланом жилкуватим, пильщиком, золотогузом, попелицями, листокрутками провести обприскування Актарою, 25WG в.г., (1,4 г на 10 л води), Енжіо 247SC, к.с., (1,8 мл на 5 л). Проти парші та борошнистої роси проводять обприскування такими фунгіцидами як: Хорус 75WG, в.г., ( 3 г на 10 л), Скор 250 ЕС, к.с., (2 мл на 10 л води), Стробі, в.г., (2 г на 10 л води), Топаз 100ЕС, к.е., (10-15 мл на 10 л води), Топсін М, з.п., (10 г на 10 л води, 1% бордоська рідина (100 мл на 10 л води) з додаванням інсектициду або інші препарати дозволені до використання в Україні.

Проти яблуневої плодожерки обприскування проводять, коли сума ефективних температур (вище 10°) досягає 230°, це співпадає з цвітінням білої акації та через 12-14 днів після першого обприскування, проводять друге обприскування одним з таких препаратів: Кораген, к.с. (0,2 мл на 10 л води), Протеус, о.д. (7 мл на 5 л води), Децис Профі, в.г. (1 г на 10 л води), Бомбардир, в.г., (0,7 г на 10 л води), Карате Зеон 050 СS, мк.с., (4 мл на 10 л води), Конфідор Максі, в.г., (0,7 г на 10 л води) також можна додати фунгіцид. Серед біологічних препаратів можна застосовувати Актофіт, р. (2 мл на 10 л води).

Обприскування проводять з розрахунку: молоді дерева (до 6 років) – 2 л робочого розчину на дерево; дерево середнього віку – від 2 до 5 л робочого розчину, дерево з великою кроною – понад 5 л на дерево.

Для обробітку індивідуальних садів у межах населеного пункту дозволяється застосування пестицидів, які дозволені для роздрібного продажу населенню згадно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» і доповнень до нього.

Усі роботи слід проводити з дотриманням вимог техніки безпеки. Не слід працювати з пестицидами без індивідуальних засобів захисту.


Провідний фахівець відділу

фітосанітарних процедур Олександр ЛАГУТА

  

 
▲ Вгору