Моніліальний опік плодових дерев 

 

На фото добре видно засохлі гілочки разом з плодами, квітками та листочками. Так це він – моніліальний опік плодових. Збудником моніліозу є аскоміцетний гриб Monilia.

Моніліоз небезпечний не лише для врожаю, але й для всього дерева. Моніліальний опік проявляється після цвітіння у вигляді несподіваного побуріння суцвіть, засихання листя, молодих пагонів і плодових гілок. Уражені гілки стають неначе обпалені, що й зумовило назву хвороби. Сприятливою для швидкого розвитку моніліозу навесні є прохолодна й волога погода під час цвітіння. Зараження відбувається під час цвітіння. Низькі температури затримують фазу цвітіння, а висока вологість (особливо під час дощів і туманів) сприяє швидкому формуванню конідій та їх поширенню. Конідії потрапляють на маточку квітки, а потім через квітконіжку – в гілку. Надалі моніліоз розвивається всередині гілки, дедалі глибше проникаючи у деревину.

Захворювання проявляється протягом усього вегетаційного періоду рослин. У червні – липні моніліоз уражує плоди, які загнивають або зморщуються, муміфікуються і лишаються на дереві до весни. Уражений плід заражує сусідні при доторканні, плоди з восковим нальотом менш уразливі.

Способи захисту рослин:

1. Із агротехнічних заходів ефективні осіння зяблева оранка й обкопування пристовбурних ділянок дерев із заорюванням у ґрунт опалих листків та уражених плодів.

2. Прибирання восени муміфікованих плодів і опалого листя.

3. Обприскування рослин восени 3%-ним розчином бордоської рідини або 1% мідного купоросу, хлорокисом міді 0,9%.

4. У саду, де влітку було помічено ураження моніліозом, навесні проводять фунгіцидні обробки. Перед цвітінням та після нього обприскування моніліозу можна проводити фунгіцидом у суміші з інсектицидом, так як укуси комах сприяють зараженню дерев плодовою гниллю. Боротьбі з комахами-переносниками слід приділити особливу увагу. Сприяють поширенню хвороби плодожерки і жуки-казарки. Із інсектицидів для сумісної з фунгіцидами обробки використовують препарат Актара 25 WG, в.г. (Тіаметоксам, 250 г/кг) – 1,4 г на 10 л води.

Обов’язково слід дотримуватися правил змішування пестицидів. Бордоська суміш не сумісна з жодним препаратом, окрім похідних сірки!

5. Вирізування та спалювання уражених і засохлих пагонів. Обрізування роблять рано навесні, через 8-12 днів після цвітіння. Восени слід обрізати уражені дерева у першу чергу, щоб уникнути вторинного зараження. Обрізку необхідно проводити нижче місця ушкодження, захоплюючи декілька здорових гілочок. Уникайте механічних ушкоджень здорових тканин, а у разі поранень варто обробити ушкоджені місця садовими варом чи фарбою.

6. У червні – липні моніліоз починає входити у фазу розвитку безпосередньо на плодах. Ознакою моніліозу є загнивання плодів просто на гілках. Такі плоди бажано знімати і знищувати. У період дозрівання плодів боротися з моніліозом засобами хімічного захисту заборонено.

7. Із біопрепаратів фунгіцидної дії проти моніліозу застосовують Фунгістоп (триходермін спори гриба Trichoderma Viride, штам 16 ЦКМ F-59M, р.). Триходерма паразитує на грибі-збуднику та знищує його. Біопрепарати придатні до застосування у будь-який час без кореляції зі збиранням плодів.

 

Андрій ЛОБОДА – провідний фахівець відділу фітосанітарних процедур

 

 
▲ Вгору