Хвороби розсади і захист від них 

В Сумській області розсадний спосіб вирощування рослин із насіння давно набув популярності серед садівників-любителів, оскільки рослини, що висаджені у відкритий ґрунт набагато стійкіші до хвороб і шкідників, ніж ті, що виросли після посіву безпосередньо в ґрунт. Крім того, вони розвиваються набагато швидше. Плануючи вирощувати розсаду, потрібно знати терміни посіву культури, причому не завадить звірити свої розрахунки з садівничим місячним календарем поточного року. В нашому регіоні широко культивують розсаду томатів та перцю. Розсада перцю в домашніх умовах, при правильному догляді, хворобами практично не уражується.

Здорова й міцна розсада – запорука майбутнього врожаю. Разом з тим, умови закритого ґрунту мають свою специфіку: високі вологість і температура повітря, недостатня вентиляція сприяють масовому розвитку хвороб і фітофагів упродовж вегетації культури.

Одним із найважливіших елементів технології вирощування томатів у закритому ґрунті – є захист рослин від хвороб, збудниками яких є – гриби.

Найнебезпечнішим ворогом розсади була і залишається – чорна ніжка. Її викликає комплекс збудників, в який можуть входити як фітопатогенні гриби, прив’язані до родів Rhizoctonia, Fusarium, Pythium, Phytophthora, так і фітопатогенні бактерії Erwinia carotovorа. За надмірного поливу та підвищеної вологості повітря патоген активізується й інфікує стебло. В прикореневій зоні з’являється оперізуюча чорна пляма. Гриб починає захоплювати кореневу шийку рослини, водночас блокуючи її живлення через судинну систему стебла. В результаті розсада перестає отримувати достатню кількість поживних речовин і вологи. В результаті відбувається загибель рослин.

За виявлення чорної ніжки хвору розсаду тут же видаляють, ґрунт припудрюють просіяним попелом і засипають прожареним річковим піском. Для профілактики хвороб розсади томатів слід частіше провітрювати парники, щоб не допускати перевищення оптимальної вологості повітря та ґрунту. Важливо стежити за температурним режимом і поливами, намагаючись вирощувати сіянці в оптимальних для них умовах. Зайва вологість небезпечна як для молодих, так і для дорослих рослин, тому для підстрахування слід систематично підсипати до сіянців невелику кількість річкового піску.

Кореневі й прикореневі гнилі спричинюють, в основному, гриби з родів Pythium і Rhizoctonia.

За ураження рослин збудником Pythium на тканинах у вологих умовах утворюється грибниця білого кольору, а за ризоктоніозу – на нижній частині стебла і в пазухах листків з’являються коричневі вдавлені плями, які спочатку покриваються білим нальотом, а пізніше буріють.

Кореневі гнилі зумовлюють зниження врожаю і передчасну загибель рослин.

Розвитку хвороби сприяють чинники, що послаблюють рослини. Насіння томатів, висіяне в холодний (до 16°C) і перезволожений (понад 80%) ґрунт, довго й погано проростає, а інколи загниває, перш ніж проросток встигне вийти з насіннєвої оболонки. Більше уражуються патогенами ослаблені сходи, а також глибоко посаджена розсада.

Перезволожувати ґрунт – сприяти появі та розвитку захворювання, тому потрібно стежити за рівнем вологості субстрату. Обов’язково залишати тільки здорові екземпляри, без ознак захворювання. Субстрат перед посадкою необхідно стерилізувати, а робочий інвентар і горщик обдати окропом. Якщо черешок дуже хворий, то його потрібно видалити і знищити.

  

Провідний фахівець відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу Людмила ЧЕРЕВАТЕНКО

 

 
▲ Вгору