12 ТРАВНЯ – Міжнародний день здоров'я рослин (IDPH).

У 2023 році цей день відзначать під гаслом:

«Здоров’я рослин для збереження довкілля»!

den-zdorovya-1Глобалізація світу, яка набуває особливо значних темпів в останні роки, активно сприяє швидкому поширенню нових, особливо небезпечних для здоров’я рослин шкідливих організмів на території, які раніше були вільні від них.

Люди повинні знати про ризики, пов'язані з транскордонним перенесенням рослин і рослинних продуктів, які можуть бути джерелом шкідників і хвороб.

Слід бути обережними при купівлі рослин і рослинної продукції, особливо через дистанційну торгівлю, яка минає регулярні фітосанітарні перевірки.

Важливо купувати в авторитетних компаній, які надають міжнародну фітосанітарну сертифікацію для безпечної торгівлі рослинами та рослинною продукцією.

 

Детальніше...

 

Державна установа

«Сумська обласна фітосанітарна лабораторія»

ВІД ЗДОРОВОГО ЗЕРНА – ДО ЗДОРОВОГО СТЕБЛА 

nasinnia-3 12_2021Здоров’я – це те, про що слід турбуватися змалечку. Здоров’я рослин – не виняток. А починається воно з малої насінини. Чи здорова насінина перед посівом, в якому ґрунті ростиме ця насінина, якою водою її поливатимуть і чим підживлюватимуть – все це має велике значення та є обов’язковими складовими здорового врожаю.

Відомо, що від якості насіння перед сівбою залежить 50-60% врожаю, а решта - від природньо-кліматичних умов та технології вирощування .  

Насіння, яке належить до високоврожайного сорту, повинно бути доброякісним, тобто чистим, без домішок, збудників хвороб, шкідників, бути сухим, з високою енергією проростання та схожістю.

Детальніше...

 

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА

«СУМСЬКА ОБЛАСНА ФІТОСАНІТАРНА ЛАБОРАТОРІЯ»

КАРАНТИННІ ШКІДНИКИ ЛІСУ

shkidnyk-1Чорноголові листовійки брунькоїди заселяють переважно ялицеві та ялинові ліси. Внаслідок живлення личинок відбувається осипання хвої. Непарний шовкопряд, азіатська раса, пошкоджує понад 300 видів рослин. Шкідник надає перевагу дубу, ліщині, модрині, осиці, березі.

Сибірський шовкопряд найнебезпечніший з-поміж хвоє- та листогризучих шкідників. Найбільше пошкоджує модринові, смерекові та кедрові ліси, що призводить до всихання дерев.

Довгоносики уражують породи всіх видів сосни, ялини, ялиці, модрини, а також кедр. Вони заселяють їх верхівки, через що в таких лісах часто спостерігається суховерхівковість.

Модринова златка оселяється на ослаблених деревах і лісоматеріалах. У деревині златка проробляє поперечні ходи, в результаті здорові тканини ослабленого дерева відмирають, і згодом дерево гине. Крона ураженого дерева розріджується, хвоя втрачає блиск і жовкне на кінчиках.

Детальніше...

 

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА

«СУМСЬКА ОБЛАСНА ФІТОСАНІТАРНА ЛАБОРАТОРІЯ»

АМЕРИКАНСЬКИЙ БІЛИЙ МЕТЕЛИК

abm-1Американський білий метелик – білосніжний, з шовковистим відливом. Іноді зустрічається з темними або жовтувато-коричневими цяточками на крилах. Самки відкладають яйця на нижню частину листка, після чого гинуть. Небезпечний для майже 300 видів рослин. Серед садових дерев найуразливіші шовковиця, яблуня, груша, слива, айва, черешня, горіх. Вони повністю об'їдають листя на деревах, оповиваючи гілки павутиною. Гусениці поїдають листя – шість-вісім гнізд шкідника на плодовому дереві здатні повністю його знищити.

Основний спосіб поширення – самостійне переміщення метеликів на певні відстані. Гусениці перед заляльковуванням розповзаються на 20-25 м від кормового дерева.

Детальніше...

 

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА

«СУМСЬКА ОБЛАСНА ФІТОСАНІТАРНА ЛАБОРАТОРІЯ»

ЗАХІДНИЙ КВІТКОВИЙ ТРИПС

tripsБагатоїдний шкідник, пошкоджує більше 250 видів рослин з понад 65 родин. Його личинки та дорослі особини живляться на плодових культурах (абрикосі, персику, сливі тощо); овочевих (томатах, огірках, солодкому перці, горосі); квіткових (трояндах, гвоздиках, хризантемах, гладіолусах), висмоктуючи клітинний сік рослин.

Імаго дуже дрібні, основний колір тіла бурштиновий від жовто-коричневого до темно-коричневого. Взагалі колір комахи досить мінливий, залежно від пори і умов року він варіює від жовтого до коричневого. В холодну дощову погоду переважають темні форми, а в теплу суху – бліді.

Детальніше...

 

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА

«СУМСЬКА ОБЛАСТНА ФІТОСАНІТАРНА ЛАБОРАТОРІЯ»

КАЛІФОРНІЙСЬКА ЩИТІВКА

schitivkaШкідник – широкий поліфаг, пошкоджує близько 270 видів рослин з 84 родин.

В Україні поширена у лісостеповій зоні. За помірних кліматичних умов утворює 2 генерації, у деякі роки, а також на півдні України, може бути 3-я, неповна генерація. Щитівка пошкоджує всі наземні органи рослин.

Щиток самки круглий, діаметром до 2 мм з білою облямівкою, розташованої в центрі щитка. Щиток самця видовжено-овальний, завдовшки 1 мм. За кольором щиток самки подібний до забарвлення кори дерев. Тіло самки під щитком кругле, плоске, лимонно-жовте. Дорослий самець світло-помаранчевого кольору з добре розвинутими вусиками, ногами і однією парою крил. Ротовий апарат відсутній. Личинка бродяжка має довгасто-овальної форми тіло, довжина якого складає від 0,2 до 0,3 мм.

Детальніше...

 

ДЕРЖАВНА УСТАНОВА

«СУМСЬКА ОБЛАСНА ФІТОСАНІТАРНА ЛАБОРАТОРІЯ»

БАКТЕРІАЛЬНИЙ ОПІК ПЛОДОВИХ ДЕРЕВ

opik-1Найбільше уражуються представники родини Розоцвітих: глід, айва, кизил, груша, яблуня, горобина, ірга. Дуже мало відомо про ураження малини і троянди. Деякі види глоду і кизилу є резерваторами інфекції.

Шкодочинність збудника значна внаслідок швидкого поширення хвороби. В деяких садах опіком уражується до 90% плодових дерев.

Збудник бактеріального опіку зимує виключно в інфікованій рослині-господарі. Виразки, що перезимували, є найважливішим джерелом ураження квітів навесні. Бактерії проникають у рослини через квіти, рани, тріщини, продихи. Найтиповішими ознаками ураження є:

Детальніше...

 

Гірчак пенсільванський

girchak-1Гірчак пенсільванський – Polygonum pensylvanicum L. - представнк квітучих рослин сімейства гречкових та занесений до «Переліку регульованих шкідливих організмів, відсутніх в Україні» (список А1). 

Синоніми: Persicaria pensylvanica (L.) M. Gomez, P. bicornis (Raf.) Nieuwl., P.longistyla (Small) Small, P. mississippiensis (Stanford) Small, Polygonum bicorne Raf., P. longistylum Small, P. longistylum Small var. omissum (Greene) Stanford, P. mexicanum auct. non Small, P. mississippiense Stanford, P. mississippiense Stanford var. interius Stanford, P. Omissum Greene, P. pensylvanicum L. var. durum Stanford, P. pensylvanicum L. var. eglandulosum J.C. Myers, P. pensylvanicum L. var. genuinum Fernald, P. pensylvanicum L. var. laevigatum Fernald, P. pensylvanicum L. var. laevigatum Fernald f. albineum Farw., P. pensylvanicum L. var. laevigatum Fernald f. pallescens Stanford, P. pensylvanicum L. var. rosaeflorum Norton.

Надає перевагу вологим ґрунтам. Засмічує, і цим самим завдає шкоди, в посівах сільськогосподарських культур, а також засмічує сади, виноградники, луки й пасовища. Росте вздовж доріг, на узбіччях залізниць, на не орних землях.

Поширений у Великобританії, Норвегії, Канаді, Мексиці, США, Гондурасі, Еквадорі, Перу.

Гірчак пенсільванський – є однорічною трав’янистою рослиною й може досягати до 180 см у висоту. Цвіте з липня по листопад.

Детальніше...

 
Більше статтей...
▲ Вгору