ДУ «Сумська обласна фітосанітарна лабораторія»

АМБРОЗІЯ ПОЛИНОЛИСТА – НЕБЕЗПЕЧНИЙ КАРАНТИННИЙ БУР’ЯН СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ ОБМЕЖЕНО ПОШИРЕНЙ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ

(AMBROSIA ARTEMISIFOLIA)

Географічне розповсюдження – Європа, Азія, США, Російська Федерація, Англія.

Засмічення культур та угідь – засмічує ярі зернові, просапні культури, кормові трави, городи і сади, сильно розвивається в понижених місцях рельєфу – балки, розмиви, береги річок та ін.

Морфологічна характеристика та біологічні особливості. Однорічна трав’яниста рослина. Зовні амброзія полинолиста нагадує полин звичайний. За сприятливих умов розвитку рослина досягає висоти 2-3 м. Всі рослини опушені.               

Амброзія – однорічний бур’ян. Розмножується насінням, яке утворюється у великій кількості. Добре розвинена рослина може дати до 30-40 тис. насінин, а окремі екземпляри – до 80-100 тис.

Рослина амброзії добре відростає навіть після багаторазового скошування і при цьому може утворюватись від 5 до 15 стеблин в залежності від висоти скошування.

Шкодочинність амброзії в районах дуже велика. Розвинута вегетативна маса та коренева система амброзії пригнічує культурні рослини.

Вона використовує багато води на створення одиниці сухої речовини, в середньому в 2 рази більше в порівнянні з зерновими культурами, що призводить до висушування ґрунту. Амброзія знижує родючість ґрунту шляхом виносу з нього елементів мінерального живлення. Найчастіше пригнічуються ярі зернові та просапні культури, особливо соняшник. При недостатньому догляді за посівами амброзія пригнічує культури, що приводить до зниження або, навіть, знищення урожаю, крім того вона дуже погіршує умови збирання сільськогосподарських культур. Тварини не споживають амброзію через вміст в листях гірких ефірних масел. Тому якість зеленого корму, сіна та фуражу погіршується.

Амброзія дуже шкідлива для здоров’я людини. Її пилок викликає захворювання – амброзійний поліноз. У період цвітіння амброзії від цього захворювання страждає величезна кількість населення. У людей втрачається працездатність, опухають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та очей, з’являється нежить і сльозотеча, чхання, підвищення температури, розвивається астма. Єфективних ліків проти цього захворювання поки що не існує. Негативно впливає на екологічний стан регіону при значному розповсюдженні амброзії.

Амброзія полинолиста завозиться з насіннєвим матеріалом сільськогосподарських культур, особливо пізніх строків сівби (соняшнику, коноплі, люцерни, овочів, кукурудзи та інших) період збирання яких співпадає з дозріванням насіння буряну, а також із засміченими зерновідходами, сіном, перегноєм, розсадою овочів, багаторічними саджанцями. Крім того насіння амброзії завозиться з піском, щебенем, будівельними конструкціями, розноситься вітром, водою, тваринами, птахами, людиною.

Заходи боротьби.

Для своєчасного виявлення вогнищ бур’яну проводяться обстеження земельних угідь:

- узбіч та схилів основних автомобільних і залізничних магістралей, територій станцій по яких перевозиться сільськогосподарська продукція;

- пунктів ввезення, приймання, зберігання та використання засміченого матеріалу, а також прилеглих до них територій (в радіусі 3 км);

- сільськогосподарських угідь.

На невеликих площах та присадибних ділянках амброзію потрібно прополювати і скошувати. Правда, після скошування вона інтенсивно відростає, тому процедуру проводять не менше 3-4 разів за літо. Можна також використовувати натрієву й амінну сіль (2-3 кг/га) в суміші з аміачною селітрою (10 кг/га) чи з сульфатом амонію. А на великих площах слід застосовувати гербіциди. Хімічний метод боротьби з амброзією є найбільш дієвим. Асортимент гербіцидів, що усувають даний карантинний вид, є досить широким. Для знищення амброзії полинолистої підходять препарати на основі солей гліфосату, сульфонілсечовини, прометрину. Вибір препарату здійснюють у залежності від культури та фази її розвитку. 

У випадку виявлення небезпечного бур’яну  звертайтеся в ДУ «Сумська обласна фітосанітарна лабораторія», що знаходяться за адресою:  м. Суми, вул. Івана Сірка, 9, тел. 60-51-73, 60-59-80.

 
▲ Вгору