БОРОШНИСТА РОСА СУНИЦЬ 

Хвороба дуже поширена. Проявляється на всіх надземних частинах рослин, але найбільше на листках. Уражені місця мають шкірясту консистенцію, їхні краї скручуються й утворюють ніби човник. На листі гриб розвивається переважно з нижнього боку. Уражені борошнистою росою листки грубіють і їх краї скручуються так, що стає видно нижню сторону, яка, з часом, набуває бронзового відтінку.

З нижнього боку листка, значно рідше з верхнього, утворюється ніжний білий наліт. Він може з’являтися на пагонах, пуп’янках, зав’язі, але, здебільшого, малопомітний. На ягодах захворювання проявляється більше. Уражені ягоди при сильному розвитку хвороби цілком вкриті борошнистим нальотом, набувають сизого забарвлення і характерного грибного запаху плісняви.

Збудником хвороби є сумчастий гриб Sphaerotheca macularis Mang. f. fragariae Jacz.

Зимує гриб на уражених частинах рослин у вигляді міцелію або перитеціїв, що мають вигляд чорних кульок, усередині яких містяться спори. Борошнистий наліт на уражених частинах рослин складається з грибниці, конідієносців і спор гриба. На плантації спори поширюються вітром, а на нові ділянки хвороба заноситься із зараженим садивним матеріалом. Розвитку гриба сприяє тепла погода і порівняно висока вологість повітря. Навесні перше ураження рослин здійснюється від сумкоспор або конідій, що формуються на грибниці, що перезимувала на частинах рослин, які повністю не загинули. Отже, джерелом інфекції може бути опале уражене листя та уражені зелені органи рослин.

Стійких до борошнистої роси сортів суниць немає, але є ті, що хворіють менше. Шкідливість борошнистої роси в окремі роки велика. Найбільшої шкоди вона завдає в умовах закритого ґрунту. Може бути причиною недобору 40-50% урожаю.

Рекомендується уникати загущених насаджень суниць і надмірного їх поливу. Необхідне старанне знищення бур’янів, які, затінюючи рослини, створюють сприятливі умови для розвитку борошнистої роси. Застосування дозволених до використання в Україні фунгіцидів дозволить уникнути розвитку і розповсюдження фітопатогенного гриба, а, як наслідок, збереже урожай.

По всіх питаннях звертайтеся в ДУ «Сумська обласна фітосанітарна лабораторія», що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Івана Сірка, 9, тел. 60-59-21.

 
▲ Вгору