Вербова горностаєва міль

Метелик з розмахом крил 18-20 мм; передні крила білі з 25-30 чорними крапками, розміщеними трьома неправильними рядами, верхівка крила темно-сіра; задні крила сірі, однобарвні. Яйце розміром 0,8х0,4 мм; світло-жовте. Гусениця до 20 мм завдовжки, темно-сіра, голова чорна, потиличний і анальний щитки чорно-бурі. Лялечка – 9-11 мм, бурувато-жовта, голова темно-бура.

Зимують гусениці першого віку під щитками. У другій половині квітня виходять з-під щитка і вгризаються в паренхіму листків. У мінах живуть до першого линяння, 10-14 діб. Завершивши розвиток, який триває 40-45 діб, гусениці сповзаються ближче до стовбура дерева для заляльковування. Лялечки розміщуються вертикальними рядами головою вгору під спільним густим шаром павутини. Через 12-15 діб, наприкінці червня починається літ метеликів, який триває до кінця серпня. Самки відкладають по 20-30 яєць купками на гладеньку кору молодих гілок поблизу бруньок. Кожну кладку яєць самка вкриває пінистими виділеннями, що застигають у вигляді видовжено-овального щитка. Спочатку щиток жовтувато-зелений, з часом стає темно-сірим, під колір кори. Через 15-20 діб відроджуються гусениці й залишаються під щитком до весни наступного року. За рік розвивається одна генерація.

Пошкоджує різні види верби. Після виходу з мін група гусениць у кілька десятків особин обплутує 4-6 листків павутиною, під якою розпочинає живлення. Від пошкоджених листків залишаються тільки великі жилки. В міру росту гусениці переповзають до основи гілки, обплутуючи її густою павутиною. У разі масового розмноження шкідника не тільки гілки, а й стовбури, і рослинність, що росте поблизу, бувають обплетені павутиною.

Найбільший вплив на зниження чисельності вербової горностаєвої молі чинять комахи-паразити, що налічують близько ста видів, і хвороби. Значна загибель гусениць молі спостерігається у роки з підвищеною вологістю внаслідок ураження грибом Beauveria bassiana Vuill.

 
▲ Вгору