Каптурник багатоїдний

Одним з карантинних шкідників, який може бути виявлений в імпортній продукції, є каптурник багатоїдний (Dinoderus bifoveolatus Woll). Цей шкідник віднесений до Списку А-1 «Карантинні організмі відсутні в Україні». 

Широкий поліфаг. Жуки і личинки пошкоджують продукцію рослинного походження: зерно, тютюнову сировину, горіхи кеш’ю і кісточки авокадо, лікарську сировину, деревину. 

Регіонами розповсюдження D. bifoveolatus Woll – є тропіки і субтропіки майже усіх континентів, зокрема: Азії, Африки, Центральної Америки та країн Карибського басейну, Південної Америки, Океанії.

kapturnyk-2

Імаго має забарвлення від бурого до рудувато-коричневого. Низ і передньоспинка,зазвичай, темніші, особливо у крупних особин. Вусики 10-членикові, з 3-х члениковою булавою. Передньоспинка з двома чіткими зближеними ямками біля основи. Пунктировка заднього скату надкрил чітка, частково зливається у вигляді зморщок, структура ямчаста. Щиток поперечний, блискучий. Довжина тіла 2,5-3,5 мм.

Личинка С-подібна, з добре розвиненими грудними ногами, завдовжки 5-15 мм.

Голова частково втягнута в переньогруди. Має добре розвинені мандибули.

Основний спосіб поширення каптурника багатоїдного – завезення з імпортною деревиною, виробами з неї, дерев’яною пакувальною тарою, продуктами рослинного походження.

Головною ознакою присутності шкідника у вантажі – є наявність бурового борошна (порохні), яке висипається з льотних отворів. Також при сильному заселенні помітні личинкові ходи та ходи імаго на продукції.

Основними фітосанітарними заходами, які повинні забезпечити недопущення завезення шкідника на територію України – є ретельне інспектування продуктів рослинного походження, деревини та виробів з неї. При виявленні шкідника у живому стані, продукція підлягає знезараженню.

 
▲ Вгору