Вірус мозаїки люцерни (ВМЛ)

lucerna-1

Збудник багатокомпонентний вірус Alfalfa mosaic virus

Синоніми – м’яка мозаїка.

Збудник широко поширений в природі, інфікує близько 600 видів рослин із 70 родин, серед яких найбільше економічне значення мають томати, тютюн, квасоля, перець, горох, соя та картопля. Останнім часом фіксують збільшення цієї інфекції серед посівів сої, що пов’язують зі спалахами соєвої попелиці (Aphis glycines).

Симптоми на зараженій рослині значною мірою залежать від штаму вірусу, сорту господаря, стадії росту на момент зараження та умов навколишнього середовища. Прояв симптомів залежить від складу у листках таких елементів як lucerna-2Сu, Fe, Мn, Р, Zn. Проявляється у вигляді світло-зеленого мозаїчного забарвлення. Основними симптомами інфекції ВМЛ на сої – є затримка ростових процесів, обумовлена вкороченням міжвузлів, розростанням аксіальних пагонів, карликовість. Мозаїка супроводжується некротизацією листків і стебла, листкова пластинка зморшкувата і плямиста, спостерігається зниження кількості бобів та насінин у бобах. Інфіковані вірусом рослини не утворюють строкатого насіння, на відміну від деяких інших вірусів сої. На листкових пластинках з’являються пузиреподібні здуття, краї листків скручуються. Мозаїчність листя варіює від вираженого яскраво-жовтого забарвлення до білого, часто спостерігається некроз жилок. Рослини уражені в ранній період перестають рости, починають кущитись, у дорослих рослин хвороба проявляється у вигляді яскравих жовтих плям (жовта мозаїка). По мірі розвитку рослин симптоми проявляються у вигляді некрозів листя або повного в’янення. Рослини сильно пригнічені, мають карликовий вигляд, коренева система розвинена слабко. Ознаки інфекції можуть зберігатися тривалий час або швидко зникати.

Віріони продовгуваті (бацилоподібні), довжина їх 20-58 нм, інактивуються при температурі 70-750С, за деякими даними, при 62-640С.

При 20-220С in vitro інфекційність зберігається 9 днів. Вірус передається тлями: Myzodes persicae, Aphis gossypii, A. fabae, A. medicaginis, Aeyrthosiphon pisi.

Рекомендується посів здорового насіння, боротьба з бур’янами та інші культурні методи для мінімізації поширення ВМЛ, наприклад:

  • вирощування культур поруч із зараженою люцерною або пасовищем збільшить ризик зараження культури;
  • вважається, що збереження стерні знижує швидкість висадки попелиці, а отже, і поширення вірусу, оскільки попелицю приваблює гола земля;
  • посів рано та з оптимальними нормами висіву.
 
▲ Вгору