КАРАНТИННА НЕБЕЗПЕКА ТОМАТІВ
За останніх 15-20 років зросли обсяги імпорту продукції рослинного походження, зокрема насіння та садивного матеріалу. Це створило реальні передумови для занесення цілого ряду особливо небезпечних карантинних організмів на територію України.
Одним з таких небезпечних карантинних організмів є південноамериканська томатна міль (лат. Tuta absoluta Meyr.). – небезпечний шкідник овочевих культур закритого і відкритого ґрунту.
Батьківщиною шкідника є Центральна Америка.
Основною кормовою рослиною південноамериканської томатної молі є томат. За відсутності основних і другорядних живителів оселяється на інших рослинах з родини пасльонових, серед яких: дурман звичайний, тютюн сизий, паслін лінійнолистий, паслін чорний.
В латинській Америці T. аbsoluta – один із головних шкідників томатів, як у полі так і при зберіганні. Ушкоджені плоди погано зберігаються, загнивають і втрачають товарну якість.
Імаго невеликий метелик, розмах крил до 10 мм. Загальне забарвлення крил коричнево-сіре, на передніх крилах є темні плями і штрихи без смуг. Яйце розміром 0,36х0,22 мм, циліндричне, молочно-біле до жовтого кольору. Гусениця вершково-біла з темною головою, згодом стає світло-салатовою, а у 3-4 віці – рожева. Гусениці першого віку завдовжки 0,9 мм, четвертого – 7,5 мм. Лялечка коричнева.
За рік можливий розвиток 10-12 генерацій. В залежності від природно-кліматичних умов розвиток однієї генерації триває 29-38 днів. Масовий літ імаго спостерігають у нічні години, а вдень метелики ховаються у листках кормових рослин. Міль має високу репродуктивну здатність. В середньому самка відкладає близько 260 яєць на поверхню листків і пагонів рослин, переважно з нижнього боку. Гусениці відроджуються за 4-5 днів і вгризаються в плоди, листки чи стебла томатів. За 13-15 днів вони тричі линяють і проходять 4 віки. Гусениці, які відродились проникають у плоди, листки, стебла томатів, де живляться і розвиваються, утворюючи «міни». За ними можна швидко встановити місце локалізації молі. Повністю сформовані плоди також ушкоджуються, і в галереях, зроблених гусеницями, оселяються патогенні грибки, дуже швидко такі плоди загнивають. На картоплі шкідник заселяє лише надземні частини рослин (стебла, листки), бульби не пошкоджує.
Розповсюджується у всіх стадіях свого розвитку з плодами томатів і розсадою, а також з пакувальним матеріалом, ґрунтом, інвентарем та рослинними рештками. Бульби картоплі не заселяються шкідником і тому не вважаються вірогідним шляхом його розповсюдження. Південноамериканська томатна міль здатна поширюватися на невеликі відстані за допомогою перельотів.
Фітосанітарні заходи:
Імпортний посадковий матеріал і плоди томатів, повинні надходити із зон вільних від південноамериканської томатної молі;
Для своєчасного виявлення варто проводити обстеження в період вегетації і зберігання плодів томатів та інших пасльонових культур;
Застосовувати феромонні пастки для своєчасного виявлення шкідника.
Засоби профілактики і боротьби:
- Суворий фітосанітарний контроль, включаючи заборону імпорту плодів і садивного матеріалу з країн, де шкідник набув значного поширення;
- візуальний та за допомогою
- переривання життєвого циклу шкідника сівозмінами, чорним паром на строк не менше ніж 6-8 тижнів;
- уникання спільних посадок ранніх та пізніх сортів томатів;
- знищення метеликів за допомогою світлових, кольорових та феромонних пасток, а у закритому ґрунті – застосування хижих та паразитичних комах;
- видалення бур’янів на полі та в теплицях і поблизу посівів;
- глибока осіння оранка ґрунту;
- знищення плодів і рослинних решток, уражених шкідником;
- ретельне очищення техніки, виробничого інвентарю, пакувального матеріалу та спецодягу працівників;
- використання високоефективних інсектицидів.
< Попередня | Наступна > |
---|