Диплодіоз – небезпека урожаю кукурудзи
За валовим збором і урожайністю кукурудза посідає перше місце в світі. На жаль, світові втрати зерна кукурудзи внаслідок шкодочинної дії фітопатогенів становлять близько 10%.
Stenocarpella maydis (Berkeley) Sutton синонім Diplodia zeae Lev – це грибкове захворювання. Головний господар – кукурудза (Zea mays); St.maydis Sutton може також уражувати рослини роду бамбук (Bambusa).
Патоген найчастіше уражує кукурудзу, а саме: качани цієї культури. Проте постраждати можуть і стебла, листя, а іноді й коріння рослини. Поширений в Америці, Азії та Африці, був виявлений в країнах Європи: Австрії, Італії, Румунії.
Диплодіоз кукурудзи – є регульованим шкідливим організмом відсутнім в Україні, зі списку А-1. Запобігання занесенню та поширенню хвороби контролюється законодавчими актами та фітосантірними вимогами.
Диплодіоз кукурудзи може уражувати культуру протягом усього періоду вегетації, проте, найбільш сприйнятливі до патогена рослини, в період молочної і воскової стиглості.
Хвороба активно розвивається у тих зонах, де за липень-вересень сума опадів становить 500 мм і більше, при середньодобовій температурі не нижче 200С. Уражуються стебла, листкові піхви, листки, але частіше качани. На стеблах, переважно на нижніх міжвузлях, біля вузлів з’являється побуріння, потім розм’якшуються тканини, і стебло ламається. Найбільш характерно диплодіоз проявляється на качанах. З нижньої частини вони вкриваються суцільним білим м’яким нальотом, який поширюється на прилеглі до качана обгортки. Сильно уражені качани мають зморщений і недорозвинений вигляд, легко ламаються. На слабко уражених качанах можна спостерігати пухку білу грибницю, яка розміщується між борозенками або біля основи зернівок. Іноді зернівки в ураженому качані набувають коричневого кольору і легко кришаться. Найбільш типові прояви диплодіозу – утворення на зернівках, особливо в ділянці зародка, усередині стрижня і на обгортках, що прилягають до качана, пікнід у вигляді чорних крапок, які трохи піднімаються.
Збудник диплодіозу зберігається в ґрунті, на рослинних рештках до трьох-чотирьох років. Поширення диплодіозу кукурудзи з одних країн в інші відбувається зараженим насінням кукурудзи. Також розповсюдження хвороби (локально) відбувається з ґрунтом, рослинними рештками кукурудзи, повітряними і дощовими потоками, комахами.
Дотримання правильних сівозмін та строків сівби, вирощування сортів і гібридів кукурудзи, які мають підвищену стійкість до диплодіозу, боротьба з хворобами в період вегетації рослин, своєчасний збір врожаю, суттєво допоможуть стримати розвиток і розповсюдження хвороби. Не менш важливим – є раціональне використання мінеральних добрив, знищення післяжнивних залишків, глибока зяблева оранка, територіальна віддаленість посівів минулого і поточного року, не менше ніж на 1000 м, карантинні заходи попередження поширення захворювання.
< Попередня | Наступна > |
---|