Бактеріальне в’янення (вілт) гвоздики

gvozdika-1Цю хворобу викликає бактерія Burkholderia caryophylli (синонім – Pseudomonas caryophylli). Хвороба поширена в Великобританії, Аргентині, Німеччині, Данії, Франції, Нідерландах, Швеції, США. Це типовий судинний бактеріоз, що уражує судини стебла і коріння.

За температури ґрунту +170С, відбувається швидке розмноження бактерій вздовж судин (через ксилему). Хвороба проявляється двома різним симптомами. В одному випадку ненормальним скручуванням самих молодих листочків; пізніше, через 4-5 тижнів, такі рослини набувають сіро-зеленого кольору і в’януть, а коріння загниває. В іншому випадку хвороба розвивається значно повільніше і легше виявляється. В цей період в’януть бокові пагони, розтріскуються стебла і утворюються глибокі язви, особливо на нижніх міжвузлях. Часто тріщини бувають заповнені буро-жовтим або коричневим слизом, що складається з бактерій. Розтріскування часто викликає такі порушення в судинній системі, що рослина гине.

Іноді рослини з великими тріщинами можуть давати пагони нормального вигляду, однак судини таких пагонів наповнені бактеріями, тому живці, що взяті для розмноження – є джерелом інфекції.

gvozdika-2На коренях з’являються бурі плями. Наявність в коренях нематод сприяє проникненню бактерій і посилює атаку на рослину.

Проникнення збудника в рослину відбувається переважно біля основи стебла. Живці, що вибрані із хворих рослин, а також ті, що заражені в ґрунті, гинуть протягом короткого часу, без утворення коріння.

Збудник в’янення гвоздики – грамнегативна паличкоподібна бактерія, аеробна, рухлива, з одним або двома джгутиками.

Розповсюджуватись може з ураженими цибулинами, живцями, зрізаними квітами, а також рослинними рештками. З хворих рослин на здорові інфекція передається вітром, дощем, комахами, птахами, інструментом. В здорові рослин бактерії можуть проникнути через продихи і механічні пошкодження.

Карантинним заходом в боротьбі з цією хворобою – є контроль імпортних рослинних вантажів. Заходи в теплицях можуть включати в себе: видалення пошкоджених рослин, стерилізацію ґрунту, знезараження інвентарю, знищення бур’янів, видалення квітучих частин рослин, використання фунгіцидів згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

 
▲ Вгору