Ялинова листокрутка

listokrutka-1У зв’язку з новими торгово-економічними відносинами, щороку є загроза завезення імпортованою рослинною продукцією, саджанцями хвойних дерев, ялинової листокрутки (Choristoneura fumiferana Clemens). Це небезпечний шкідник хвойних дерев в Північній Америці та Канаді. Періодичні спалахи ялинової листокрутки є частиною природного циклу подій, пов’язаних із ялицею бальзамічною (Abies balsamea).

Листокрутка становить загрозу для деяких цінних хвойних порід дерев у регіонах ЄОЗР, до якого входить і Україна. Ялинова листокрутка пошкоджуючи хвою дерев, впливає на подальший розвиток дерева та призводить до зниження його товарної якості. Цей шкідник віднесений до списку А-1 «Карантинні організми, відсутні на території України». 

Основними кормовими рослинами ялинової листокрутки – є ялиця бальзамічна, ялина біла, ялина чорна і ялина червона. Гусениці пошкоджують також сосну та модрину.

Самки відкладають яйця світло-зеленого кольору в кілька рядів. Відродження гусениць через 8-12 днів після відкладання. Молоді гусениці мають кремове забарвлення. Личинки старших віків мають довжину тіла 3 см, темно-коричневу голову та щиток. Тіло також має темно-коричневе забарвлення, але на спині є світлі плями. Протягом року розвивається одне покоління.

listokrutka-2Під час спалаху масового розмноження, комахи в короткі строки здатні розповсюджуватися на тисячі гектарів і наносити лісам сильні пошкодження, викликаючи втрату приросту, сильне ослаблення і подальше усихання дерев або цілих насаджень.

Проти шкідників, окрім санітарно-профілактичних, застосовують хімічні заходи боротьби. Насадження обробляють інсектицидами, як правило, під час наростання чисельності, коли личинки знаходяться в молодшому віці. Личинок також поїдають корисні птахи. При створенні нових насаджень до складу насаджень вводять чагарникові плодові деревні породи для приваблення і розселення лісових мурашок.

Карантинні заходи:

- заборона ввезення в Україну зараженого садивного матеріалу;

- об’єкти регулювання повинні надходити у супроводі фітосанітарного сертифікату з обов’язковим оглядом та відбором зразків;

- у випадку виявлення шкідника в партії товару, остання повертається до країни-імпортера або знищується.

 
▲ Вгору