ДЕРЖАВНА УСТАНОВА

«СУМСЬКА ОБЛАСТНА ФІТОСАНІТАРНА ЛАБОРАТОРІЯ»

КАЛІФОРНІЙСЬКА ЩИТІВКА

schitivkaШкідник – широкий поліфаг, пошкоджує близько 270 видів рослин з 84 родин.

В Україні поширена у лісостеповій зоні. За помірних кліматичних умов утворює 2 генерації, у деякі роки, а також на півдні України, може бути 3-я, неповна генерація. Щитівка пошкоджує всі наземні органи рослин.

Щиток самки круглий, діаметром до 2 мм з білою облямівкою, розташованої в центрі щитка. Щиток самця видовжено-овальний, завдовшки 1 мм. За кольором щиток самки подібний до забарвлення кори дерев. Тіло самки під щитком кругле, плоске, лимонно-жовте. Дорослий самець світло-помаранчевого кольору з добре розвинутими вусиками, ногами і однією парою крил. Ротовий апарат відсутній. Личинка бродяжка має довгасто-овальної форми тіло, довжина якого складає від 0,2 до 0,3 мм. Має ноги, очі, добре розвинений ротовий апарат, розміри якого можуть перевищувати довжину тільця. Зимує у фазі личинки 1-го віку. Пробудження починається весною, разом з початком сокоруху в деревах. Личинки активні, пересуваються декілька годин по всій рослині. Згодом прикріплюються хоботком до рослини і виділяють білі воскові нитки, утворюють білий щиток, який вкриває все їхнє тіло. Ознаками пошкодження є наявність червоних плям утворених бродяжками. Розселення відбувається із садивним матеріалом рослин-живителів. Бродяжки можуть переповзати з дерева на дерево, можуть переноситься на одязі і взутті людей, а також зі знаряддями праці.

Фітосанітарний контроль та лабораторну експертизу проводять при надходженні імпортного посадкового та прищепного матеріалу. Забороняється ввезення зараженого посадкового матеріалу. При виявленні шкідника проводиться знезараження посадкового матеріалу з обов’язковою перевіркою ефективності знезараження. Також потрібно проводити очищення дерев від відмерлої кори, прорідження крони дерев,видалення сухих гілок, знищення прикореневої і чагарникової порослі навколо стовбурів, в міжряддях і на узбіччях доріг, знищення рослинних решток.

По всіх питаннях звертайтеся в ДУ «Сумська обласна фітосанітарна лабораторія», що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Івана Сірка, 9, тел. 60-59-21.

 
▲ Вгору