ДЕРЖАВНА УСТАНОВА

«СУМСЬКА ОБЛАСНА ФІТОСАНІТАРНА ЛАБОРАТОРІЯ»

ЗАХІДНИЙ КВІТКОВИЙ ТРИПС

tripsБагатоїдний шкідник, пошкоджує більше 250 видів рослин з понад 65 родин. Його личинки та дорослі особини живляться на плодових культурах (абрикосі, персику, сливі тощо); овочевих (томатах, огірках, солодкому перці, горосі); квіткових (трояндах, гвоздиках, хризантемах, гладіолусах), висмоктуючи клітинний сік рослин.

Імаго дуже дрібні, основний колір тіла бурштиновий від жовто-коричневого до темно-коричневого. Взагалі колір комахи досить мінливий, залежно від пори і умов року він варіює від жовтого до коричневого. В холодну дощову погоду переважають темні форми, а в теплу суху – бліді.

Зимує доросла комаха в ґрунті або в прикореневій розетці багаторічних культур чи бур'янів при плюсовій температурі, а при нижчій 0°С гине.

Ознаки зараження трипсом широко коливаються, в залежності від рослин, які він атакує. На трояндах з червоними квітами, або на темних квітах ураження проявляються як білий наліт. Значне ушкодження призводить до деформації зародків, якщо ураження відбувається перед початком цвітіння. У перцю і огірків, на листі утворюється сріблястий наліт, листок деформується, в місцях живлення утворюються плями та шрами. Яйця відкладені в тканини пелюсток спричиняють ефект гусячої шкіри на квітах типу орхідей, а яйцекладка на чутливих плодах типу винограду призводить до розтріскування шкірки плоду і наступного його ураження грибами.

Розповсюджується трипс у всіх стадіях розвитку при перевезенні квітів, овочів та інших пошкоджуваних рослин або в ґрунті горщикових культур. Розповсюдження шкідника можливе також з пакувальним матеріалом плодоовочевої та квіткової продукції, на транспортних засобах. Може переноситись з одягом, взуттям робітників, які працюють в теплицях, або при збиранні, пакуванні і реалізації зараженої продукції. Зі зрізаною або горщиковою продукцією, потрапляючи в кімнатні умови здатний переходити на інші кімнатні рослини.

Для запобігання зараження шкідником необхідно здійснювати постійний контроль приватних і державних тепличних господарств, куди завозиться імпортна розсада овочів, квітів та інший садивний матеріал, як основного розповсюджувача шкідника. 

По всіх питаннях звертайтеся в ДУ «Сумська обласна фітосанітарна лабораторія», що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Івана Сірка, 9, тел. 60-59-21

 
▲ Вгору