ДЕРЖАВНА УСТАНОВА

«СУМСЬКА ОБЛАСНА ФІТОСАНІТАРНА ЛАБОРАТОРІЯ»

Сорго алепське (гумай) (Sorghum halepense (L.) Pers.)

gumai-1Cорго алепське або гумай засмічує всі польові культури, сади, береги річок, виноградники. Поширюється на далекі відстані та між країнами з насіннєвим матеріалом, продовольчим і фуражним зерном та транспортними засобами. Насіння бур’яну може бути виявлене в матеріалі зернових і зернобобових культур, люцерни, овочевих культур, а також у соломі і сіні.

Шкодочинність. Шкодочинність сорго алепського для сільськогосподарського виробництва зумовлена зниженням урожайності культур і засміченням врожаю. Негативний вплив гумаю на сільськогосподарські культури зумовлюється кількома факторами. Головну шкоду сорго алепське завдає своєю могутньою кореневою системою, яка дуже ускладнює якісний обробіток ґрунту. При значній забур’яненості, очистити поля від кореневищ практично неможливо. Сорго алепське, завдяки масивній кореневій системі та добре розвинутій надземній частині, витісняє культурні рослини. Має стійкість до хвороб і шкідників. Рослина отруйна, молоді пагони містять отруйні ціанисті сполуки, які можуть викликати отруєння і навіть падіж худоби.

gumai-2Біологія. Sorghum halepense (L.) Pers. багаторічний коренепаростковий бур’ян, розповсюджується насінням і кореневищами. Починає цвісти вже у перший рік свого життя, зазвичай у липні-серпні, та дає плоди від серпня до жовтня. Один екземпляр може утворити до 10 тисяч зернівок. Насіння має глибокий і тривалий період спокою завдяки міцній оболонці, і зберігає свою життєздатність до 5 років. Проте, при зберіганні у гної, силосі або воді його здатність до проростання втрачається. Сходи з’являються у травні, їхній вигляд дуже схожий на сходи сорго суданського (Sorghum sudanense (Piper) Stapf). На одному кущі може вирости приблизно 70-80 стебел. Гумай тепло та вологолюбна рослина, яка найкраще росте на родючих, легких ґрунтах, не терпить засолення, сухості та щільності.

Фітосанітарні заходи. Для попередження завезення Sorghum halepense (L.) Pers. необхідно проводити ретельне інспектування об’єктів регулювання (вантажів, матеріалів, транспортних засобів), які надходять із заражених зон країн розповсюдження цього бур’яну.

Для своєчасного виявлення вогнищ гумаю проводять обстеження земельних угідь:

  • узбіч та схилів основних автомобільних і залізничних магістралей;
  • території станцій, через які транспортується сільськогосподарська продукція;
  • пунктів ввезення, приймання, зберігання та використання зараженого насіння, а також прилеглих до них територій (в радіусі 3 км).

При проведенні обстежень слід мати на увазі, що сходи та молоді рослини сорго алепського схожі на сходи сорго суданського. Головна відмінність – різні типи кореневої системи: у сорго суданського – вона мичкувата , а у гумаю – кореневищна.

По всіх питаннях звертайтеся в ДУ «Сумська обласна фітосанітарна лабораторія», що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Івана Сірка, 9, тел. 60-59-21

 
▲ Вгору