ДЕРЖАВНА УСТАНОВА

«СУМСЬКА ОБЛАСНА ФІТОСАНІТАРНА ЛАБОРАТОРІЯ»

Західний кукурудзяний жук

(Diabrotica virgifera virgifera Le Conte)

Західний кукурудзяний жук  – обмежено поширений в Україні карантинний шкідник.  Жук на сьогодні вважається одним із найбільш небезпечних шкідників кукурудзи в Європі та  США. Зустрічається переважно в західних областях України і щороку ареал його невпинно збільшується. Діабротика є обмеженим поліфагом. Крім кукурудзи, жуки здатні вигризати вміст квітки і паренхіму листків гарбузових (огірки, гарбузи, кабачки, патисони тощо).

На території України цей жук протягом року розвивається в одному поколінні, проходячи стадії яйця, личинки, лялечки й імаго. Зимує шкідник у фазі яйця.

Шкодять дві стадії розвитку шкідника – личинка та імаго. Імаго вигризають пиляки на волотях та нитки на приймочках маточок качанів. Вони пошкоджують зерно в молочній стиглості на верхівках качанів і виїдають паренхіму між жилками листків. При живленні жука на генеративних органах зменшується кількість зерен в качані, а в результаті цього падає врожайність.

Не меншу загрозу становлять личинки, бо пошкоджують кореневу систему на ранньому етапі розвитку кукурудзи. Після виходу з яйця, личинки повинні відшукати коріння кукурудзи для живлення впродовж 24 годин, інакше загинуть.

Природним бар’єром для діабротики є клімат. Яйця західного кукурудзяного жука не витримують суворих морозів. За температури -15°С досить одного тижня для того, щоб яйця вимерзли.

Личинки виходять із яєць у травні-червні в період появи сходів кукурудзи та активного росту її коренів. Молоді жуки починають виходити з ґрунту в кінці червня або в I декаді липня. Вихід жуків триває до кінця серпня – початку вересня. Жуки живуть 5-6 тижнів, тому на кукурудзі їх можна виявити до кінця жовтня.

Як імаго, так і личинки шкідника можуть переносити збудників грибкових, бактеріальних та вірусних захворювань кукурудзи. Найбільше вони активізуються на тих полях, де відсутня сівозміна.

У разі виявлення західного кукурудзяного жука на території України застосовуються всі необхідні заходи з ліквідації первинного вогнища, згідно з існуючим фітосанітарним законодавством. Для цього передбачено запобіжні, організаційні, агротехнічні, біологічні, хімічні заходи, а також використання стійких гібридів кукурудзи.

Вирощування гібридів із потужною, що швидко розвивається кореневою системою, суворе дотримання сівозміни, передпосівна обробка насіння інсектицидними протруйниками – це різні рівні захисту, спрямовані на те, щоб запобігти проблемі, знищити шкідника й зменшити шкоду. Такий комплекс заходів не потребує додаткових витрат і дає змогу уникнути й інших серйозних проблем, тому краще не чекати акліматизації та поширення західного кукурудзяного жука в Україні, а заздалегідь зробити все можливе, для його локалізації та ліквідації.

По всіх питаннях звертайтеся в ДУ «Сумська обласна фітосанітарна лабораторія», що знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Івана Сірка, 9, тел. 60-59-21

 
▲ Вгору