Хто загрожує посівам взимку? 

Щороку в осінньо-зимовий період ці шкідливі гризуни створюють реальну загрозу посівам зернових культур, ріпаку, багаторічних трав. Обираючи для живлення ці культури гризуни утворюють у посівах прогалини. Оселяючись в складських та житлових приміщеннях, вони пошкоджують продукти, тару та й самі приміщення. До того ж, миші є носіями збудників різних інфекційних та інвазійних хвороб людей та тварин, зокрема туляремії.

Серед гризунів (Rodentia), а їх на Землі нараховується біля 2500 видів, найчисленнішою – є родина Мишині (Muridae). До неї відносяться миші, сірі та чорні пацюки.

Мишоподібні – злісні шкідники сільськогосподарських культур та їх врожаю. За сприятливих умов, вони можуть розмножуватися у великій кількості на значній території й знижувати врожайність озимих зернових та багаторічних трав від 30 до 70%.

Детальніше...

 

Якісне насіння – запорука гарного врожаю 

Насінництво – галузь рослинництва, яка займається масовим розмноженням насіння районованих сортів для здійснення сортозаміни та сортооновлення, збереження і поліпшення їх чистосортності, біологічних і урожайних властивостей.

Насінництво сільськогосподарських культур в Україні регламентується Законами України «Про насіння і садивний матеріал», «Про охорону прав на сорти рослин», «Про карантин рослин», державними стандартами «Насіння сільськогосподарських культур. Сортові та посівні якості.» (ДСТУ 2240-93), «Насіння сільськогосподарських культур. Терміни та визначення» (ДСТУ 2949-94) та «Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості» (ДСТУ 4138-2002); Державним реєстром сортів рослин України», «Державним реєстром виробників насіння та садивного матеріалу».

Насінництво сільськогосподарських культур поділяється на категорії: оригінальне, елітне, репродукційне (для гібридів – гібридне). Оригінальне насіння (ОН) – розсадник збереження сорту, розсадники випробування першого та другого років (РВ-1,РВ-2), розсадник розмноження першого року (Р-1). Елітне насіння (ЕН) – насіння отримане послідовним розмноженням оригінального насіння (розсадники розмноження з другого року: Р-2, Р-3, супереліта, еліта). Репродукційне насіння (РН1-3) – насіння, яке отримують пересівом еліти. Гібридне насіння (F1 – перше, F2 – друге покоління) – насіння, отримане від схрещування генетично відмінних рослин (батьківських форм) на ділянках гібридизації.

Детальніше...

 

Бережіть хліб у коморі 

«Не той хліб, що у полі, а той, що в коморі», – каже народна мудрість.

Виявляється, що посіяти, доглянути і зібрати урожай – це тільки половина справи. Не менш важливим завданням – є збереження в складах, зерносховищах чи елеваторах вже зібраного зерна, адже під час зберігання можна втратити до 100% урожаю.

Чекають зібраного зерна шкідники хлібних запасів: кліщі, комахи, гризуни,птахи.

Щорічно в світі від комірних шкідників втрачається від 10% до 25% зерна, а в деяких країнах до 50%. Це десятки мільйонів тонн зерна. За даними ФАО, світових втрат зерна під час зберігання вистачило б для прожиття 150 млн людей.

Найпоширенішими та найнебезпечнішими шкідниками зерна та зернової продукції в Україні – є комірний і рисовий довгоносики, великий та малий хрущаки, гороховий і квасолевий зерноїди, зерновий точильник, рудий борошноїд, зернова міль, борошняний кліщ, хатня миша, сірий та чорний пацюки.

Детальніше...

 

Підготовка саду до зими 

Рослинне життя в саду завмирає. Дерева і кущі впадають в зимовий сон. Те це не привід припинити роботи в плодових і ягідних насадженнях. 

Листопад остання підготовка саду до зими. Перед зимівлею обов’язково проведіть санітарну обробку плодових дерев.

Осіннє перекопування ґрунту в пристовбурових колах допоможе загибелі зимуючих стадій багатьох видів шкідників: яблуневої плодожерки, вишневої мухи, довгоносиків, пильщиків.

Побілка стовбурів і скелетних гілок восени допоможе захистити дерева від сонячних опіків, а значить, від розтріскування кори. Стовбур, як ми знаємо, –  це  магістраль передачі поживних речовин від кореня дерева до його крони. Осінній обробіток штамба розчином вапна допоможе в захисті від гризунів: мишей і зайців.

Вапнування проводять у суху погоду.

Детальніше...

 
Більше статтей...
▲ Вгору