Підготовка саду до зими
Рослинне життя в саду завмирає. Дерева і кущі впадають в зимовий сон. Те це не привід припинити роботи в плодових і ягідних насадженнях.
Осіннє перекопування ґрунту в пристовбурових колах допоможе загибелі зимуючих стадій багатьох видів шкідників: яблуневої плодожерки, вишневої мухи, довгоносиків, пильщиків.
Побілка стовбурів і скелетних гілок восени допоможе захистити дерева від сонячних опіків, а значить, від розтріскування кори. Стовбур, як ми знаємо, – це магістраль передачі поживних речовин від кореня дерева до його крони. Осінній обробіток штамба розчином вапна допоможе в захисті від гризунів: мишей і зайців.
Вапнування проводять у суху погоду. Перед побілкою пристовбурове коло вистилають плівкою, а стовбур за допомогою металевої щітки зчищають від старої відмерлої кори, моху, лишайників. Робити цю процедуру слід у вологу погоду, тоді кора, що вже відмерла, легко знімається. В процесі зскрібання разом із корою будуть падати кокони гусениць і кладки яєць різних шкідників. Після закінчення робіт підстилку необхідно знищити.
Розчин вапна можна приготувати самостійно. Для цього до 2,5 кг вапна додати 0,5 кг мідного купоросу і води, розмішати і додати 200 г столярного клею. Клей необхідний для того, щоб вапняний розчин не змивався з кори дощем. Дерева, які сильно страждають від опіків (особливо яблуні) можна повністю обприскати вапняним молоком (свіжогашене вапно й вода у співвідношенні 1 : 5 з додаванням у розчин столярного клею для кращого прилипання). Роблять таке обприскування після того, як опаде все листя.
Від сонячних опіків, а також від пошкодження кори гризунами, добре захищає обмазування стовбурів сумішшю глини та свіжого коров’яка в рівних пропорціях.
Вберегти корені від підмерзання допоможе мульчування пристовбурового кола шаром 10-15 см. Як мульчу можна викорстовувати листя, тирсу, лапник, торф, перегній. Ця процедура також допоможе не тільки зберегти вологу для кореневої системи, а й накопичити її.
Після настання заморозків рух соку в деревах припиняється, а значить можна проводити профілактичну і омолоджуючу обрізку. Грамотна обрізка підвищує врожайність, дерева менше хворіють. В ідеалі кожне дерево необхідно обрізати щороку.
Для обрізки вибирайте не похмурий сухий день з температурою не нижче мінус 100С.
Останнім часом сильного розповсюдження набула омела – рослина-паразит. Її переносниками – є птахи, які скльовують її ягоди і потім послідом розносять на здорові дерева. Рішуче спилюйте гілки з ознаками зараження і не давайте омелі цвісти та зав’язувати плоди.
Після того, як прибрано старі, хворі гілки, що ростуть усередину крони і заражені омелою, починаємо розріджувати загущену крону.
Тут потрібна обережність, не слід обрізати все підряд. Так ми не втратимо майбутній урожай, але занадто сильно обрізане дерево все літо буде нарощувати втрачену крону і йому буде не до плодів.
Також є різні особливості обрізування у кісточкових і зерняткових культур. У кісточкових (сливи, абрикоса, аличі, вишні тощо) сильно заростає штамб дрібними гілочками. Їх потрібно спилювати, вони лише забирають сили, необхідні для формування і наливу плодів.
Зерняткові (яблуня, груша тощо) занадто сильно тягнуться вгору і нарощують зелену масу, на місці зрізу з’являється десяток відростків, які тягнуть сік із дерева, тому кількість гілок постійно потрібно нормувати і не давати середньому стовбуру ставати занадто високим.
Є культури, яким обрізка не потрібна – це волоський горіх. Виняток становлять старі дерева із занадто громіздкими довгими гілками. Якщо таке дерево росте близько до будинку, то його слід позбавити від небезпечних гілок, які у разі негоди можуть завалити дах або дроти електромережі.
Рання зима – найкращий час для санітарної обрізки кущів. В цей час зрізують малину, залишаючи не більше 15 сантиметрів від землі. У чорної смородини вирізають занадто старі і розташовані низько до землі гілки. Інші гілочки перевіряють на наявність кліща. Це легко виявити по роздутих бруньках, ніби готові ось-ось розпуститися, вони містять у собі шкідника Щоб рясні снігопади не зламали гілочки, кущі підв’язують.
Аґрус й інші чагарники обрізають схожим способом – вирізають занадто старі та хворі гілки.
Якщо початок зими видався безсніжним і вдарили морози, обов’язково захистіть коріння ягідних кущів. Для цього укрийте ґрунт навколо ялиновими гілками або сухими листям. Крім того, необхідно захистити посадки суниці від морозу. Їх можна засипати шаром сухого торфу або листям, причому листя краще брати з лісу – на ньому зазвичай немає небезпечних для суниці шкідників і хвороб. Поверх такої мульчі можна укласти ялиновий лапник або притиснути листя зрізаними гілками троянд і шипшини. Подібне укриття не тільки захищає від морозу, але і затримує сніг, а також охороняє рослини від мишей. Якщо ж настало тривале потепління, укриття обов’язково зніміть, щоб рослини не випрівали.
Зараз, в листопаді, збудники хвороб і різні шкідники готуються до перезимівлі. Шкідники ховаються в тріщинах кори, залазять в верхній шар ґрунту, ховаються під листям. Тому необхідний комплекс захисних заходів, який спрямований на знищення зимуючих фаз шкідників і збудників хвороб. Плодові дерева необхідно обприскати спеціальними препаратами або, наприклад, розчином сечовини проти парші, коккомікозу, моніліозу і клястероспоріозу. Буває, на дереві залишаються муміфіковані плоди, уражені різними шкідниками і хворобами. Їх обов'язково зніміть і знищте.
Опале листя згребіть і закопайте в ґрунт на глибину не менше 50 см. Так ви знищите фази шкідників, які влаштувалися зимувати на опалому листі. До таких, наприклад, відносяться яблунева міль, грушевий кліщ, а також збудники парші, моніліозу і коккомікозу.
Усі роботи проводьте з дотриманням правил техніки безпеки!
Гарних вам урожаїв! Сподіваємось наші поради стануть вам у нагоді!
Наталія Тимошенко –
завідувач відділу фітосанітарнх процедур
< Попередня | Наступна > |
---|