Вусачі роду монохамус – карантинні шкідники

Розширення торгівельних відносин України з іншими країнами світу збільшує ризик завезення з деревиною та лісоматеріалами нових, невідомих для України шкідників лісу.

Через високу шкодочинність небезпечних шкідників лісових насаджень, 30 видів внесено до списку А-1 «Карантинні організми відсутні в Україні», з них дев’ять видів належать до вусачів роду Monochamus. Вони поширені в Китаї, США, Канаді, Мексиці, Кореї, Росії. 

Дорослі жуки завдовжки від 15 до 40 мм, у самців вусики довші за тіло в 1,5-2 рази. Життєвий цикл вусачів може тривати протягом одного двох років. Літ імаго починається в середині квітня і триває до травня-червня. Вихід жуків відбувається ввечері і вночі. Для статевого дозрівання жуків потрібно додаткове живлення протягом 10 днів, вони живляться молодими пагонами та корою. Самки відкладають яйця у вигризені конічні лунки. В кожній лунці знаходиться одне яйце.

Оптимальна температура для відкладання яєць 200С. Личинка відроджується приблизно через два тижні. Після відродження личинки вгризаються в кору і досягають  внутрішньої флоеми, де живляться протягом першого і другого віків, личинки третього віку – вгризаються у заболонь.

В період живлення личинки утворюють звивисті тунелі ходів завдовжки від 5 до 30 см. Навесні наступного року личинка останнього віку в кінці ходу утворює лялечкову колисочку, у якій заляльковується. Лялечка розвивається два тижні.

Статевозрілі жуки, зазвичай, віддають перевагу ослабленим деревам або щойно зрубаним колодам, на яких паруються і відкладають яйця. Значних економічних втрат личинки шкідника завдають хвойним породам, прокладаючи ходи в деревині. Внаслідок цього вона втрачає свою економічну цінність, але основна шкодочинність вусачів роду Monochamus – здатність переносити соснову стовбурову нематоду. Самки жука в період відкладання яєць переносять личинок нематод із заражених дерев на здорові. В результаті таких пошкоджень гине ліс на великих площах.

Присутність на поверхні конічних лунок зроблених самками роду Monochamus для відкладання яєць, вказує на заселення дерев вусачами. Також на присутність шкідників вказують вихідні отвори та купки тирси біля стовбурів дерев.

Основним способом розповсюдження вусачів – є заражена деревина (пакувальний матеріал, вироби з деревини) завезена із країн, де поширений цей шкідник. Самостійно жуки поширюються на 3 км.

Проведення обстежень лісоматеріалів попереджує завезення стовбурових шкідників, але шляхом обстеження у колодах не можна виявити личинок і лялечок, які знаходяться у внутрішніх ходах. Фітосанітарні заходи включають заборону завезення всіх форм деревини хвойних порід з районів поширення соснової стовбурової нематоди. Деревина повинна бути висушена при високій температурі, а також вона повинна бути вільна від льотних отворів вусачів. Для тирси рекомендується прогрівання гарячим паром або фумігація. Встановлено, що для знищення шкідника і його переносників ефективним є лише прогрівання при високій температурі з нагріванням всіх дерев’яних предметів до 600С. Пакувальний матеріал повинен бути висушеним або знезараженим і відповідати всім вимогам стандартів. Уся продукція лісо- та пиломатеріалів, що імпортується в Україну, підлягає ретельному огляду та лабораторній експертизі.

 

Олександр ЛАГУТА – провідний фахівець відділу фітосанітарних процедур

 

 
▲ Вгору