МУРАХИ НА ПРИСАДИБНІЙ ДІЛЯНЦІ 

В 70-х роках ХХ ст. існувала стала думка про виключну користь мурах для сільського господарства, в тому числі і на присадибних ділянках. Багато науковців вивчали їх симбіоз з попелицями – серйозними шкідниками садів і городів.

Загальновідомо про корисну діяльність мурах в лісових масивах. Однак, оселяючись в саду чи на городі, деякі види мурах спричиняють шкоду. Вони вигризають приймочки і маточки квіток малини, груші, яблуні; живляться соком ягід, корою молодих пагонів, бруньками різних порід дерев. Дернова мураха, наприклад, обгризає сходи і корінь редиски, капусти, картоплі, буряків, моркви. Деякі види мурах збирають в свої підземні склади насіння.

Проте, основна шкода від мурах на присадибних ділянках полягає у їх невід’ємному живленні паддю садових і городніх попелиць, яка має велику кількість цукрів.  Живучи неподалік від колоній попелиць, мурахи постійно охороняють цих шкідників від природних ворогів: личинок мух-серфід, золотоочок, кокцинелід тощо. Існує думка, що мурахи поїдають попелиць лише при надлишковому розмноженні. Вони часто розносять попелиць на молоді пагони, тим самим допомагаючи розселенню і розмноженню. Вчені встановили, що річна потреба мурах в цукрі покривається повністю за рахунок паді. В присутності своїх сторожів попелиці живляться вдвічі активніше, а плодові дерева втрачають щорічно таку кількість соку, в якому міститься від 50 до 100 кг цукру.

Дуже не бажане для людини і сусідство мурах у житлових приміщеннях. Найчастіше нашими сусідами стають руда домова мураха і мураха-фараон. Перші – живуть в теплих приміщеннях (в щілинах, тріщинах, під плінтусами та ін.) найчастіше це сільські будинки, що розташовані поруч із земельними ділянками. Мураха-фараон докучливо слідує за людиною, деінде стала однією із найдокучливіших домашніх комах. Їх можна знайти там, де є хоч якась їжа.

Як же з ними боротись? Мурахи не переносять багато запахів, серед них аромати: петрушки, гірчиці, анісу, лавра, бадилля помідорів. Ця особливість відіграє на руку городникам. Щоб прогнати мурашок з присадибної ділянки, листя рослин, запахи яких вони не переносять, слід розкласти на стежках комах, обв’язати стеблами стовбури дерев, на яких були помічені шкідники. Між грядок можна посіяти валеріану або м’яту. Відчувши неприємний запах, мурахи перенесуть своє житло в інше місце, залишивши старий мурашник порожнім.

Також рекомендують полити мурашник окропом. Робити це слід у вечірній час, коли всі зберуться на ночівлю. Під час процедури їх житло слід розворушити і гарненько пролити гарячою водою. Повторювати цю процедуру необхідно доти, поки не загинуть усі мурахи, що живуть у нескінченних ходах у галереях мурашника. Цей метод дозволить позбутися від матки і позбавити мурах способу відтворення і цілі існування.

Допоможе також відвар з бадилля помідорів. Чим більше концентрація – тим ефективніше буде результат.

Можна спробувати ефект “спідниці” з фольги. Візьміть фольгу і обмотайте стовбур дерева так, щоб верхня частина фольги щільно прилягала до нього, а нижня – перебувала на відстані 5-10 см. Повинна вийти конструкція, що нагадує спідницю. Гострі її будуть скидати мурашок, так як через особливу будову тіла, ці комахи не здатні перебиратися через тонкий край.

Можна застосувати клейовий ефект. Щільно обмотайте клейкою стрічкою стовбур дерева так, щоб клейова частина була зовні. Висота такої пастки повинна бути 40-50 см. Ця пастка здатна захистити не тільки від мурах, але також від інших шкідників.

В боротьбі з мурахами можна використовувати спеціальні пастки. Необхідно взяти дріжджі і залити їх холодною водою до консистенції сметани. Суміш необхідно перемішати, додати в неї варення і знову перемішати. Отриману масу потрібно нанести на шматочок картону і поставити пастку в місцях скупчення мурашок. Шкідники їдять приманку і через деякий час гинуть. Слід стежити, щоб пастка не висихала.

Як показує практика, позбудьтесь попелиць на ділянці і позбудетесь мурах. Для знешкодження попелиць у «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» досить широкий асортимент. Застосувати той чи інший інсектицид кожен господар обирає самостійно.

Усі роботи проводьте з дотриманням правил техніки безпеки!

Гарних вам урожаїв! Сподіваємось наші поради стануть вам у нагоді!

 

Наталія Тимошенко –

завідувач відділу фітосанітарнх процедур 

 
▲ Вгору