Капустянка на городі 

Незвичайний вид комахи, великий розмір: до 12 см з хвостом і вусами, наганяє на людину страх. В голові виникає безліч запитань: кусається чи ні; отруйна чи ні; отрута може бути подібною до отрути скорпіона?

Вовчок звичайний, капустянка, медведка, земляний рак, городня креветка – так називають одного із злісних ворогів городини. Комаха з родини Gryllotalpidae ряду Прямокрилі. Латиною має назву Grilotalpa grilotalpa. У деяких країнах з них готують делікатесні страви і подають у ресторанах. Любителі екзотичних тварин розводять комах у тераріумах. Розмножаються вони швидше мадагаскарських тарганів. В Україні поширена скрізь.

Чим небезпечна капустянка для людини, якщо вона не загрожує її життю і здоров’ю? З нею мають справу садівники і городники, власники дачних ділянок. Шкодочинність пов’язана з особливостями живлення, поведінкою і життєвим циклом комахи. Вовчок належить до прямокрилих і найближчі його родичі – коники, цвіркуни і саранча. Живе під землею, риє численні тунелі-нори, глибина, яких сягає 50 см. В процесі будівництва гнізда пошкоджує кореневу систему культурних рослин. Вони сохнуть, хворіють, гинуть. Особливо небезпечна капустянка для розсади. Медведка відноситься до багатоїдних комах, живиться корінцями, надземною частиною рослин, коренеплодами, які знаходяться в ґрунті.

Тіло завдовжки 35-50 мм, має вигляд жорсткого панциря коричневого кольору, з шовковим відтінком, що нагадує панцир ракоподібних. Передні ноги копальні, розширені, з зубцями. Третя пара ніг стрибальна. Крила розвинені, прозорі, з густою сіткою жилок. Завдяки своїм досить потужним крилам капустянка може перелітати на великі відстані в пошуках їжі. Яйця за розмірами та формою нагадують просяне зерно діаметром 3-5 мм. Личинки – є  точною копією дорослої комахи і відрізніються тільки розмірами. У пронімф (личинок четвертого віку) з’являються зачатки крил. Ротові органи гризучого типу.

Вовчок живе y ґрунті й рідко з’являється на поверхні, літає вночі. Добре плаває і може долати значні водні перешкоди. Природні місця поширення – вологі та багаті гумусом біотопи, заплави річок, озер, боліт, зрошувані та добре угноєні поля. Живуть y норах: довгих (50-100 см) горизонтальних ходах, розміщених під поверхнею ґрунту.

Самці часто сюрчать, іноді «співають» і самки.

Зимують дорослі особини, німфи та личинки. На поверхні починають з’являтися, коли ґрунт на глибині 20-30 см прогріється до +8+100C. Навесні, після парування, самки відкладають яйця купками у земляні камери. Роблять їх на глибині 10-20 см. У кладці може бути до 360 яєць. Масовий вихід личинок відбувається y червні-липні. У гнізді вони залишаються 2-3 тижні. Живлячись та роблячи ходи, шкідник перегризає коріння рослин, виїдає бульби та кореневища. Повний цикл розвитку в Лісостепу триває близько двох років.

Пошкоджує картоплю, часник, перець, баклажани, капусту, огірки, помідори, салат, цибулю.

Природні вороги одуди i кроти. Не переносить шкідник запаху тухлої риби, гасу, йоду, черемхи, вільхи, хвої, чорнобривців, хризантем і календули. Висівання, наприклад, чорнобривців по периметру ділянки захистить вашу городину від непроханого гостя.

Гніздо капустянки можна розгледіти неозброєним оком. Воно нагадує купину, навколо якої в радіусі декількох десятків сантиметрів рослини полягли і засохли. Капустянка часто відвідує свою яйцекладку, доглядаючи за яйцями – перевертає їх, щоб не запліснявіли. Механічне руйнування гнізда в цей час – основний і найрезультативніший спосіб боротьби з шкідником. Комаха рідко повертається туди, де зруйновані її ходи і яйцекладки.

Для знешкодження капустянок у «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» є препарати інсектицидної групи, дозволені до роздрібного продажу населенню. Застосувати той чи інший інсектицид, кожен господар обирає самостійно.

Усі роботи проводьте з дотриманням правил техніки безпеки! Гарних вам урожаїв!

 

Наталія Тимошенко –

завідувач відділу фітосанітарнх процедур

 
▲ Вгору