Кучерявість листків персика
Мало хто не любить поласувати стиглим солодким смачним плодом персика. Завдяки сучасній селекції вирощувати ці прекрасні теплолюбові дерева стало можливо і в північних регіонах України. Проте неприємностей під час вирощування практично не можливо уникнути. Одним із ключових факторів, які створюють перешкоди для отримання гарного урожаю, стає кучерявість листків персика.
Збудником цієї хвороби є – голосумчастий гриб Taphrina deformans Tul. Грибниця розвивається в поверхневих тканинах, голосумчасте спороношення формується під кутикулою. При дозріванні сумкоспор, про що свідчить утворення воскоподібного нальоту на уражених органах, кутикула розривається і сумкоспори розносяться по саду, але повторного зараження в поточному році не відбувається. Потрапляючи в камедь на корі дерев та в бруньки, сумкоспори проростають і формують характерну для цього гриба дріжджоподібну стадію, в якій він зберігається і зимує на рослинах. Навесні, в період розпускання бруньок, уражуються молоді листки і пагони персика. Також цей гриб уражує і нектарини.
Масовому проявленню хвороби сприяє прохолодна дощова погода навесні, особливо в період розпускання листків. З настанням тепла, спори грибка швидко поширюються по дереву, розміщуючись на бруньках, ранах і тріщинах гілок. Деформований листок з пузирчастими здуттями – ознаки ураження дерева хворобою. Захворювання охоплює лише молоді пагони і листя. Менше схильне до кучерявості зріле листя, плоди практично не уражуються.
Спочатку здуття мають біло-зелений колір. Згодом вони темніють і стають бурими. Поява воскового нальоту говорить про дозрівання спор гриба. Після цього листя всихають, чорніють і опадають.
Міжвузля поступово коротшають, гілки викривляються і засихають. Страждають і бутони: вони деформуються або опадають.
Плоди також можуть хворіти, якщо весна була дощовою. Тоді на них утворюється плівка, яка не дає персику рости. Вони також викривляються, їх смакові якості різко погіршуються. М’якоть стає твердою, сухою.
Уражені дерева майже відразу перестають плодоносити. Нові пагони не визрівають, а всихають, що призводить до ослаблення дерева і його загибелі в найближчу або наступну зиму.
Деякі садівники припускають, що таке пошкодження – результат життєдіяльності попелиці. Однозначно можна запевнити, що в цей період це не попелиця.
Знизити ризик появи кучерявості можна, правильно висадивши персик на ділянці. Йому підійде тільки відкрите сонячне місце, поодаль від інших культур. Також грибок швидко поширюється, якщо персик росте у важкому вологому ґрунті. Тож утримуйтесь від щедрого поливу принаймні на чорноземі чи глиноземі з підвищеною кислотністю. Добре послужить для розкислення ґрунту попіл або засівання пристовбурного кільця білою конюшиною.
Аби захистити персик від кучерявості листя, слід проводити комплекс заходів. Серед них чільне місце належить санітарно-профілактичним:
- обрізання уражених пагонів. Це слід робити в травні, виявити ознаки хвороби буде не важко, а поширення спорами гриба не відбувається;
- ретельний збір і знищення опалого зараженого листя. Найдоречніше це робити восени, але можна і ранньої весни, до розпускання бруньок.
Ушкоджені листки через деякий час відпадуть. Але наше завдання – зробити так, щоб хвороба не вразила нові молоді листки, тому дерева обов’язково потрібно захищати. Краще використовувати системні препарати, які мають високу ефективність проти ряду грибкових захворювань. Обробки треба повторювати раз в два тижні, можна і один раз в 10 днів. І краще препарати міняти, вибираючи іншу діючу речовину.
Якщо ж не вживати заходів, то грибкове ураження, що викликає кучерявість листків, в принципі, само собою припиниться приблизно до липня. Але персик не тільки втратить все листя, але може скинути і зав’язь. До того ж він майже напевно може підмерзнути наступної зими. Тому рекомендуємо вам обробити листя персика від кучерявості, щоб зберегти ваш урожай. Обробка плодових дерев від хвороб це не примха, а обов’язковий захід при утриманні вашого саду.
Виконуючи ці нескладні рекомендації, ви позбавите ваші ніжні дерева від такого шкідливого захворювання і зможете насолодитися відмінним урожаєм.
Слід пам’ятати, що обробітки проводять в тиху безвітряну погоду у вранішні та вечірні години, обов’язково дотримуючись правил безпеки, захищаючи відкриті частини тіла і дихальні шляхи.
Бажаємо Вам гарних урожаїв!
Наталія Тимошенко –
завідувач відділу фітосанітарнх процедур
< Попередня | Наступна > |
---|