Білокрилка – злісний ворог капусти

Декілька останніх років посадкам капусти сильної шкоди почала завдавати білокрилка.

Нині білокрилка – є одним із найшкідливіших видів шкідників овочевих, квіткових і ягідно-плодових культур відкритого та закритого ґрунту. Крім того, білокрилка – постійна мешканка оранжерей і квартир, будинків, де є кімнатні рослини. Заселяє близько 150 видів рослин із понад 50 родин.

Уперше білокрилка відмічена у 1870 році в Англії, згодом, в процесі філогенезу сформувала понад 200 видів. Спочатку вона мала статус шкідника закритого ґрунту, оскільки заселяла й пошкоджувала культури тільки в закритому ґрунті. Але пізніше зайняла свою нішу й у відкритому ґрунті. А останніми роками, через почастішання сухих вегетаційних періодів без випадання опадів, ареал її поширення в польових агроценозах збільшується надшвидко.

Особливо поширені такі види шкідника: теплична, або оранжерейна, яка першою в Україні набула значного поширення; тютюнова в теплицях (особливо останніми роками), яка має статус карантинного шкідника; капустяна – у теплицях і відкритому ґрунті. Капустяна білокрилка має значне поширення в Європі, Сибіру, Закавказзі.

Цей фітофаг є переносником вірусних, грибних і бактеріальних захворювань рослин. Крім поширеної тепличної оранжерейної білокрилки, в Україні впродовж останніх чотирьох років розширюється ареал капустяної білокрилки. Наразі останню вже обліковують як зимуючого у відкритому ґрунті шкідника.

Білокрилка – це дрібна (1,5-5 мм) сисна комаха, яка, за великої чисельності, збирається в цілі рої, що кружляють над рослиною. Попри це, за шкідливістю на овочевих культурах цей фітофаг посідає одне з перших місць. Тому для успішної боротьби з білокрилкою потрібно знати цикл розвитку шкідника та його найуразливіші стадії.

Імаго білокрилки – це ніжний мініатюрний метелик білого забарвлення. Попри це, за шкідливістю на овочевих культурах цей фітофаг посідає одне з перших місць. Воскові залози виділяють навколо личинки восковий бар’єр, який щільно прикріпляється до поверхні листка. Вже після першої линьки у личинок сильно зменшуються ноги й вусики, відтак вони стають нерухомими..

Білокрилка живиться соком рослин, що призводить до пожовтіння листків. Особливо активно фітофаг заселяє нижню частину листка культурної рослини. Саме там легко помітити велику кількість личинок. Крім того, білокрилка – переносник багатьох вірусних інфекцій, причому як імаго, так і личинками.

Капустяна білокрилка зимує на рослинних рештках, під корою дерев у вигляді яйця, личинки, німфи. У червні починається масовий літ білокрилки. Поширюється фітофаг повітряними масами, із рослинним матеріалом, і власне працівниками.

Тіло й обидві пари крил укриті борошнистим, білого або жовтого кольору, восковим секретом – від цього й походить назва шкідника. На одній рослині можуть бути представники всіх стадій розвитку (яйця, личинки, німфи, імаго), що ускладнює ефективність боротьби зі шкідником. На яйця та німфи шкідника практично не діють інсектициди. Найактивніші в пошкодженні рослин личинки білокрилки. Кожна личинкова стадія розвитку личинки триває, залежно від температури повітря, від трьох до шести діб. Активно пересувається тільки личинка першого віку (повзун). До останньої линьки личинки VI віку (пупарій) вона перестає живитися, покривається воскоподібною речовиною й переходить у стадію німфи, з якої через шість діб вилітає імаго. Спаровування відбувається через 12-20 годин після вильоту шкідника. У популяції кожного виду білокрилки яйця становлять 40-50%, личинки до 40% і лише 10% – імаго. Імаго відкладає яйця на нижню сторону листка. В кожній яйцекладці від 20 до 280 яєць.

Всі фази розвитку білокрилки добре адаптувалися впродовж останніх років до кліматичних умов Полісся й Лісостепу, добре перезимовують у затишних місцях, навіть у щілинах ґрунту, попри низькі температури ( до –150С) і незначний сніговий покрив, що свідчить про акліматизацію та подальше поширення шкідника.

Для регулювання чисельності білокрилки на овочевих культурах, велике значення мають систематичні спостереження. Обприскування рослин необхідно проводити при появі перших вогнищ шкідника. Обов’язково необхідно дотримуватись ротації інсектицидів, у цього маленької комахи надзвичайна здібність до резистентності. Для знешкодження білокрилки у «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» є препарати інсектицидної групи, дозволені до роздрібного продажу населенню. Застосувати той чи інший інсектицид, кожен господар обирає самостійно.

Усі роботи проводьте з дотриманням правил техніки безпеки! Гарних вам урожаїв!


Наталія Тимошенко –

завідувач відділу фітосанітарнх процедур

 
▲ Вгору