Знову шкодить чортополохівка 

Ще якихось півтора-два десятки років цього красеня-метелика знали, виключно як нешкідливий вид. Чортополохівка, латиною – Vanessa cardui, російською – репейница, крапивница. Цей шкідник-емігрант ще колись їв тільки бур’яни: кропиву, осот, будяк, чортополох, а тепер перекочував на культурні рослини. Пошкоджує коноплі, бавовник, буряки, зернобобові, баштанні, особливо полюбляє, сою і соняшник. 

Науковці вважають, що всі метелики, які навесні з’являються в Центральній і Північній Європі, це особини, що мігрують з південніших частин ареалу та північної Африки. Вони прямують за теплими течіями повітря та здатні подолати відстань до 5000 км. Однак слід зазначити, що в наших умовах можливих повний цикл розвитку цього виду. 

Метелик з розмахом крил – 50-60 мм, світло-червоного або яскраво-коричневого кольору. На передніх крилах малюнок із чорних смуг, білих плям біля вершин і звивистою чорною поперечною смужкою за зовнішнім краєм. Задні крила зверху з чорними поперечними смужками та окоподібними плямами по зовнішньому краю, знизу – ясно-бурі з мармуровим малюнком і синьо-жовтими плямами по зовнішньому краю. Метелики живляться виключно нектаром різноманітних диких і культурних рослин, зазвичай це чортополох колючий, звідки й походить  назва комахи. Яйця відкладають поодинці переважно на листя бур’янів. Вони зелені, видовжені, заввишки до 1,5 мм, з характерними 16 поздовжніми реберцями.

Через 7-12 днів з яєць відроджуються гусениці. Гусениця до 40 мм, темно-сіра або майже чорна, з жовтими смугами вздовж спини та боків, жовтими великими шипами, розміщеними в один ряд на кожному сегменті (крім першого), голова чорна. Живляться, зазвичай, на бур’янах: чортополосі і кропиві (звідти і походить назва). Гусениці скелетують листя, скріплюючи його павутинками. У роки масового розвитку, гусінь відчутної шкоди може завдати рослинам сої, соняшнику, овочевих і баштанних культур, іншим, перш за все, на забур’янених посівах. Характерною особливістю – є здатність гусениць швидко пересуватися в пошуках поживи. Личинка закінчує живлення через 20-30 днів. Прикріплюється анальним кінцем до рослини або іншого предмета, перетворюється на лялечку, що висить вниз головою. Лялечка має довжину 25-30 мм, сіро-коричневого забарвлення, на спині – низка зубчастих горбочків і блискучі золотисті, а з боків – матові плями. Через 12-18 днів із лялечки вилітають метелики нового покоління. Друге і третє покоління розвиваються в липні-вересні.

Щоб мінімізувати негативні наслідки від шкідників, необхідно тримати на постійному контролі фітосанітарний стан полів та вчасно реагувати на його зміни.

Найкращі умови для розвитку метеликів складаються за наявності квітучої рослинності та теплої помірно вологої погоди, що підвищує плідність, і, як наслідок, чисельність гусениць. Знищення бур’янів, особливо квітучих нектароносів, погіршує умови живлення метеликів. Розпушування міжрядь просапних культур, зокрема з присипанням зони рядка, під час відкладання яєць, виплодження гусениць і їх заляльковування значно обмежують кількість комах.

Економічний поріг шкодочинності 1,5-2 гусениці на рослину. За такої чисельності необхідно провести крайові або суцільні обробки інсектицидами. В «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні» є доволі широкий асортимент препаратів на будь який гаманець.

Не забувайте, що усі роботи слід проводити у вечерні або вранішні години доби у тиху безвітряну погоду. Обов’язковим – є дотримання інструкцій з техніки безпеки при роботі з пестицидами.

Бажаємо Вам гарних урожаїв!

 

Наталія Тимошенко –

завідувач відділу фітосанітарнх процедур

 
▲ Вгору