Небезпечний багатоїдний шкідник 

Лучний метелик (Loxostege sticticalis) належить до групи багатоїдних шкідників. Відноситься до тих шкідників, які розповсюджуються швидко, їдять багато і можуть завдати відчутної шкоди сільському господарству. Вид поширений майже у всій ЄвропіПівнічній АфриціПівнічній та Центральній Азії аж до Північного Китаю та Японії, а також інтродукований у Північній Америці. Трапляється переважно на занедбаних луках, відкритих ландшафтах та оброблюваних ділянках.

В Україні поширений повсюдно, але більшої шкоди завдає у Лісостепу. Розвивається у двох поколіннях. Три покоління, за оптимальних умов, може давати на півдні країни.

Характерною особливістю лучного метелика є циклічність масових розмножень, синхронізованих з циклами сонячної активності та клімату. Останні масові розмноження цього шкідника в Україні спостерігались у 2010-2011 роках.

Літ їх триває один-два місяці залежно від метеорологічних умов. Метелики активні з настанням сутінок до півночі й перед сходом сонця. Вдень вони сидять під листками рослин. Активно летять на світло в теплі ночі, а за високої температури, особливо під час грози, їх рухливість різко зростає і вони здатні мігрувати на значні відстані. Саме сильні грози впродовж декількох ночей поспіль призвели до масової експансії метеликів у 2010 році. Імаго потребують додаткового живлення нектаром квіток або краплиннорідкою вологою. Посушливі умови призводять до деградації яєчників і безпліддя самок. Максимальна плодючість самок – 800, середня – 120 яєць. Самки відкладають яйця впродовж 5-15 діб. Ембріональний розвиток триває від 2 до 15 діб.

Доросла особина має розмір 18-27 мм. Передні крила світло-коричневі з жовтувато-бурим малюнком з кількох смужок на зовнішньому краї та світлою плямою посередині. Яйце 0,8-1 мм, плоско-овальне. Має брудно-біле забарвлення з перламутровим полиском. Личинка – гусениця. Спочатку вона має жовто-зелене забарвлення, а в подальшому воно змінюється від світло-сіро-зеленого до темного, майже чорного. З боків тіло має блискучі жовті лінії, на спині дві жовті смуги, вкрите горбками на яких є щетинки. До кінця розвитку гусениця сягає 28-35 мм у довжину. Лялечка солом’яно-жовта або світло-коричнева, перед вильотом метелика – темно-сіра, 10-12 мм завдовжки, знаходиться в щільному шовковистому циліндричному коконі завдовжки 20-70 мм і завширшки 3-4 мм, який розміщений вертикально у верхньому шарі ґрунту. Зовні кокон обліплений грудочками ґрунту, зверху має шовковистий отвір для виходу метелика.

Зимують гусениці останнього покоління в коконах. Навесні при прогріванні ґрунту на глибині залягання коконів до +120С вони заляльковуються, а на початку травня, за середньодобової температури повітря +150 С, починається виліт метеликів.

Гусениці після відродження живляться з нижнього боку молодих листочків, вигризаючи тканини і не пошкоджуючи верхньої шкірочки, а потім грубо обгризають листки, обплітаючи їх павутинням; наприкінці живлення вони можуть пошкоджувати черешки, соковиті пагони і плоди. Закінчивши живлення, гусениці заглиблюються у поверхневий шар ґрунту, де сплітають вертикальний кокон і в ньому заляльковуються. Метелики другого покоління літають наприкінці червня – в липні. За сприятливих погодних умов вони відкладають яйця, у липні – серпні розвиваються гусениці, які зимують.

Для зменшення чисельності проводять знищення бур’янів; дискування та глибоку зяблеву оранку ділянок з високою щільністю гусениць (понад 5 екз/м2). Випуск вогнівочної форми трихограми-яйцеїда в 3-4 прийоми з інтервалом 5 діб. Застосовують дозволені до використання в Україні інсектициди. Ефективні суміші піретроїдних і фосфорорганічних препаратів у половинних нормах їх витрат.

Проти першого покоління хімічну обробку проводять при виявленні гусениць другого віку в кількості понад 5 екз/м2 на буряках і 10 екз/м2 на соняшнику, кукурудзі та інших культурах. Проти другого покоління посіви обприскують при щільності гусениць 10 екз/м2 на буряках і 20 екз/м2 на інших культурах.

Застосувати той чи інший інсектицид, кожен господар обирає самостійно.

Усі роботи проводьте з дотриманням правил техніки безпеки! Гарних вам урожаїв! 

 
▲ Вгору