Небезпечна фітофтора
Деякі хвороби рослин характеризуються повільною течією. А є такі, які в лічені дні здатні знищити весь урожай. До таких хвороб відносять фітофтороз.
Фітофтороз (в народі – фітофтора) – найбільш поширене, небезпечне захворювання культурних рослин. Воно характеризується стрімкою течією, швидким поширенням, високим відсотком загибелі заражених рослин.
Прийнято вважати фітофтороз хворобою пасльонових культур – томатів, баклажанів, картоплі, перцю. Однак різні види грибка можуть уражувати й інші рослини. Наприклад: полуницю, садову суницю, малину, цитруси, яблуню, кімнатні культури. Фітофтороз коренів малини та суниці, наприклад, віднесено до карантинних організмів відсутніх на території України.
Паразитуючи на тканинах культури, грибки призводять до гниття вегетативної частини й плодів. Фітофтора має досить специфічні ознаки: поява коричневих плям на стеблах і листках,білуватий наліт на зворотному боці листка, поява плям на плодах, їх гниття.
Причини появи фітофторозу:
1. Близьке сусідство томатів з картоплею. Обидві ці рослини, як відомо, відносяться до пасльонових, а тому і хворіють вони однаково. Якщо фітофтора з’явилася на картопляному полі, то через пару тижнів окупує і томати, і навпаки. При цьому варто враховувати, що картопля більш стійка до фітофтори. Також не слід садити томати поблизу баклажанів і фізалісу.
2. Загущеність і засміченість посадок. Це призводить до поганого провітрювання посадок, що сприяє розвитку грибка.
3. Різкі перепади нічних і денних температур, тому не поливайте томати на ніч, коли нічна температура занадто низька.
Найбільшу ефективність проти фітофтори дають регулярні профілактичні заходи. Вони значно знижують ризик зараження, загибелі кущів.
Профілактика включає:
- вибір сортів і гібридів, стійких до хвороби;
- дотримання сівозміни;
- полив рослин під корінь, тому що зайва волога на листі стане сприятливим середовищем для життєдіяльності фітофтори;
- дотримання схеми посадки рослин, періодичне їх проріджування для збільшення аерації й інсоляції;
- суворе дотримання встановлених дозувань при внесенні вапна;
- профілактичні обприскування протигрибковими препаратами.
Профілактичні обробки і лікування проводять препаратами-фунгіцидами. Можливе застосування народних засобів, але їх ефективність низька, а кратність обробок вище.
При появі перших плям на нижніх листах ще є сенс боротьби зі збудником. Такі частини рослин видаляють, обробляють посадки препаратами, у складі яких є мідь. Якщо заражена і пошкоджена велика частина рослини, а також плоди – слід позбутися її. Не можна укладати заражене бадилля в компост або складувати на ділянці.
Якщо перші ознаки фітофтори виявлені на зеленій частині куща, а до збору плодів залишаються лічені дні, можна використовувати біологічні фунгіциди. Вони не менш дієві, ніж хімічні засоби, але не накопичуються в плодах.
Обробляти культури слід рано вранці або ввечері, в безвітряні, похмурі (але не дощові) дні. Розчином рекомендується змочувати не тільки кущі. Обробляють теплиці, ґрунт, інвентар. Це дозволяє знищити грибковий запас, який в подальшому може призвести до повторного інфікування культури. Частота обробок залежить від вибраного препарату, а також від погодних умов, ризику зараження.
Кращий спосіб уникнути фітофторозу – постійні профілактичні заходи до появи симптомів. Науковці рекомендують проводити мінімум три профілактичних обробки, чергуючи препарати. Під час першої обробки використовуйте комбіновані препарати, які мають системну (проникають всередину рослин) і контактну (залишаються на поверхні рослин) дію. Другу обробку слід проводити під час зав’язування плодів системними препаратами. У цей період сповільнюється активний ріст рослин, триває оновлення листового апарату і виникає загроза розвитку фітофторозу. Третю обробку – препаратом, який має профілактичну, лікувальну та викорінюючу дію. Робити обробку рослин найкраще ввечері і в безвітряну погоду, тоді дія препаратів буде найсильніша.
Для отримання бажаного ефекту важливо чітко слідувати інструкції з використання! Зверніть увагу, що в сире літо кількість обробок варто збільшити до 4-5 разів за сезон з інтервалом 7-10 днів.
Якщо ви все ж не встигли вчасно запобігти фітофторозу – не впадайте у відчай! Приберіть пошкоджені частини рослини, прорідіть нижнє листя, щоб поліпшити аерацію кожної рослини. Потім обробіть всю посадку.
Сьогодні на ринку України є достатньо препаратів. Застосувати той чи інший інсектицид, кожен господар обирає самостійно. Обирайте препарати, що зареєстровані у «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Купуйте у перевірених продавців.
Усі роботи проводьте з дотриманням правил техніки безпеки!
Гарних вам урожаїв!
< Попередня | Наступна > |
---|