ЖОВТИЙ (СЛИЗИСТИЙ) БАКТЕРІОЗ ПШЕНИЦІ
Пшениця – основна хлібна культура для більшості країн світу – широко поширена від північних полярних регіонів до південних меж п’яти континентів. Пшениця найбільш поширена культура за посівними площами і валовим збором зерна і в Україні, але, нажаль, вона піддається негативному впливу досить широкого спектру хвороб, тому своєчасне обстеження посівів і захист її – є обов’язковим.
Збудник жовтого (слизистого) бактеріозу пшениці – Corynebacterium tritici – бактерія, паличка, розміром 0,8х2,4-3,2 мкм, грампозитивна, для України і країн Східної Європи – є об’єктом зовнішнього карантину.
Переносниками хвороби – є личинки пшеничної нематоди Anguina tritici, тому на рослинах проявляються симптоми, як бактеріальної, так і нематодної інфекції.
Жовтий (слизистий) бактеріоз пшениці – Corynebacterium tritici Burkholder:
1 – уражена рослина в період молочно-воскової стиглості
2 – уражене зерно
На малюнку: А – доросла самка; В – передня частина її тіла; С – спікулум; D, E, G - малюнок пошкодження, D - на листі, E - на насінні, D, G - на колосі; F – здорове насіння.
Зараження бактеріозом відбувається внаслідок інвазії рослини пшениці личинками нематоди, які мають на своєму тілі бактерії. Личинки заражають лише молоді рослини, проникаючи в пазухи листків.
Захворювання поширюється в посівах пшениці у вигляді вогнищ. Через кілька днів після інфікування на проростках по краю листа і між жилками з'являється поздовжнє біле або жовтувате знебарвлення. Спочатку уражені тканини стають блискучими, потім на них з'являється слиз, в подальшому вони жовтіють. Сильно уражені листя засихають і відмирають. На наступних стадіях розвитку пшениці на початку інфекційного процесу на листках і листкових піхвах з'являються білі, рідше жовтуваті вузькі поздовжні смужки, складчастість, скручування і ослизестість листя, стебел і колоса. Колос разом з обгортковим листом жовтіє, викривляється, утворюючи безформну потворну масу, яка покривається в'язким жовтуватим слизом. Насіння в колосі не розвиваються. У посушливу погоду слиз твердне, підсихає, утворює плівку, а при підвищеній вологості капає з рослин. Найбільш характерні ознаки захворювання проявляються у фазі дозрівання пшениці. Рослини, які піддалися незначного ураження, відстають в розвитку і утворюють карликові колоски. При сильному ураженні пшениця часто вже не виколошується, і колос залишається в пазусі листа, рослини практично не дають врожаю. Прояв симптомів захворювання залежить від погодних умов. У вологих і прохолодних – бактерії інтенсивно розмножуються і створюють умови, в яких нематоди існувати не можуть; в суху – в рослинах інтенсивно утворюються гали, а жовтий бактеріальний ексудат застигає у вигляді камеді, подальше ослизення припиняється.
Corynebacterium tritici уражує тільки пшеницю. Збудник захворювання переноситься та розповсюджується з ураженим насінням, ґрунтом та галами пшеничної нематоди; де зберігається більше 2 років.
Для вчасного виявлення захворювання необхідно в період вегетації проводити обстеження посівів пшениці (під час колосіння, збирання врожаю і обмолоту), відбір підозрілих рослин у різні фази росту пшениці. Підозрілі рослини направляють для визначення на фітосанітарну експертизу.
Оксана ЯКІВЕЦЬ –
провідний фахівець відділу фітосанітарного аналізу
< Попередня | Наступна > |
---|