Вірус пожовтіння жилок картоплі
Картопля – поширена сільськогосподарська культура, одна з найважливіших продовольчих, технічних і кормових культур родини пасльонових, яка походить з Південної Америки. Картоплю культивують як на полях, так і на присадибних ділянках. Вона має важливе значення в раціоні харчування всіх груп населення. На городах України під неї відводять до 70% площ.
Головним чинником виродження насіннєвої картоплі є вірусні хвороби. До Державного реєстру сортів рослин внесено понад 80 сортів картоплі, створених вітчизняними селекціонерами. Одне з найбільш важких завдань селекції – створення сортів з комплексною стійкістю до вірусних хвороб. Складність полягає в великій різноманітності вірусів і їх штамів, характер прояву яких змінюється в залежності від зовнішніх умов і сортової специфічності.
У літературі описано більш як 40 фітовірусів, які уражують картоплю. Вірусні інфекції спричинюють захворювання, що проявляються у вигляді пригнічення росту рослини, мозаїк (зміни забарвлення рослини у вигляді хлорозу – пожовтіння), некрозів (відмирання тканин), деформації органів рослини.
Одним з таких фітовірусів – є вірус пожовтіння жилок картоплі. Збудником його – є Potato yellowing virus, який відноситься до карантинних організмів, відсутніх на території України.
Рис.1. Симптоми пожовтіння жилок картоплі
Ознаки хвороби проявляються у вигляді яскравого пожовтіння жилок листків картоплі, при цьому середня й головна жилки залишаються зеленими, а потім – і всієї листкової поверхні (рис.1). Пожовтіння починається з верхівки листків. У хворих рослин формуються дрібні бульби з великими вічками, бульби потворні. На пізній стадії розвитку хвороби самі жилки можуть стати зеленими, а листкова пластинка жовтіє.
Захворювання може поширюватися білокрилкою – Trialenrodes vaperariorum (рис.2).
Рис. 2. Теплична білокрилка на листі тютюну.
Щоб запобігти поширенню хвороби необхідно дотримуватися фітосанітарних правил, використовуючи імпортний садивний матеріал, проводити перевірку та лабораторну експертизу; вирощувати стійкі і толерантні сорти.
Оксана ЯКІВЕЦЬ –
провідний фахівець відділу фітосанітарного аналізу
< Попередня | Наступна > |
---|