БАКТЕРІАЛЬНА ВОДЯНКА (МОКРИЙ РАК)

ЛІСОВИХ ДЕРЕВНИХ РОСЛИН

1Ліси України – національне багатство України. З давніх давен і Сумщина славилася своїми лісами. На півночі нашої області переважають соснові та дубово-соснові ліси, є на Поліссі і діброви. Це найбільш заліснені райони (лісистість складає близько 30%). На сході переважають соснові ліси з домішками дуба та клена. Південь області має найменшу лісистість (близько 3%), основними лісоутворюючими породами є – дуб, ясен, клен та липа. Ліси України виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні та оздоровчі функції. Ліс має і велике економічне значення, так як це джерело деревини, будівельних матеріалів, сировини для деревообробної, меблевої, целюлозно-паперової та інших галузей промисловості. Нажаль, щорічно ліси області страждають від пожеж, комах-шкідників та хвороб.

Фітопатогенні бактерії спричиняють практично всі відомі типи хвороб – від в’янення і плямистостей до пухлин і гнилей, зокрема мокрих. Однією з таких бактеріальних хвороб лісу є Бактеріальна водянка (мокрий рак), що характеризується значним обводненням і насиченням рідиною уражених тканин, особливо деревини стовбура і гілок; формування мокрого патологічного ядра. Активне зброджування бактеріями вуглеводів і утворення газу призводить до утворення на стовбурах і гілках поздовжніх тріщин із витіканням рідини з «кислим» запахом олійно-кислого бродіння. На шпилькових характерна наявність смоляних патьоків, можлива поява сухобочин. Збудником захворювання – є бактерії роду Erwinia ((Erw. multivora, Erw. salicis, Erw. nimipressuralis та інші) та Pseudomonas. Бактеріальне пошкодження дерев – є дестабілізуючим фактором, що відкриває шлях грибним епіфітотіям та спалахам розмноження комах, які поряд з кліматичними факторами грають надалі чільну роль в ослабленні і усиханні дерев.

Ознаки ураження дерев бактеріальною водянкою з’являються на дереві зазвичай навесні, коли на корі можна помітити утворення здуття, наповненого ексудатом. Таких здуттів на корі може бути чимало, під ними буріє та відмирає луб та камбій. Через деякий час кора на здутті тріскається і з нього на стовбур витікає буро-коричнева рідина. Завдяки таким буро-коричневим патьокам, що утворюються на стовбурі, хворобу легко виявити.

Після загибелі камбіального шару навколо виразки починає утворюватися калюсна тканина, кора здуття розтріскується і на стовбурі утворюється рана з рваними краями. Збудник бактеріальної водянки може стати у ряді випадків першопричиною усихання дерев, але у своєму патогенезі хвороба пов’язана з комахами (переважно стовбуровими), як переносниками збудника. Специфічність і агресивність бактерії полягає в швидкому (протягом 2-3 днів) накопиченні інфекційної маси, за умови наявності достатньої кількості поживних речовин, і обумовлена ферментами, що виділяються збудником, і токсинами, що є продуктами його життєдіяльності.

23

Симптоматика бактеріальної водянки берези повислої: ексудат на стовбурі (справа) та мокре несправжнє ядро на поперечному зрізі (зліва) 

Заражена хвоя спочатку жовтіє, починаючи з кінців, а потім відмирає і обсипається. Хвоя червоніє і дуже довго не опадає в тому випадку, коли довкола стовбура або гілок уражена кора. З хвої зараження поширюється на гілки, а від них – у стовбур. При масовому ураженні хвої відбувається швидке та масове усихання дерев. При зараженні стовбура швидко всихає тільки молодий підліток, а старі дерева можуть жити довго (10 років і більше). Зазвичай у таких дерев хвороба проявляється лише у вигляді сухих вершин.

Бактерії також значно знижують морозостійкість дерев, будучи центрами кристалізації льоду, а продукти їх метаболізму (при водянці стовбура) спричиняють виникнення морозобійних тріщин.

Щоб мінімізувати втрати лісових насаджень необхідно проводити профілактичні обробки листя та стовбурів пестицидами, обрізання пошкоджених частин дерев, проріджувати крони дерев, для покращення циркуляції повітря та проводити постійно моніторинг лісових насаджень на наявність пошкоджень шкідниками та ураження хворобами. 

Оксана ЯКІВЕЦЬ –

провідний фахівець відділу фітосанітарного аналізу

 
▲ Вгору