Що ми знаємо про віруси гороху?
|
|
Горох – одна з основних зернобобових культур, яка належить до родини бобових Pisum L. В Україні горох вирощують у різних ґрунтово-кліматичних зонах, так як він здатний формувати високі врожаї зерна з високими показниками якості за короткий період вегетації. Горох має першочергове значення, як джерело високоякісного білка, у харчуванні людей та у тваринництві.
Наразі для аграріїв відкриваються нові можливості, а саме попит на український горох та його можливий експорт до КНР.
Щоб бути конкурентоспроможним на ринку, український горох повинен відповідати стандартам та вимогам Китаю щодо безпеки харчових продуктів і кормів. Моніторинг посівів гороху в період вегетації є актуальним методом дослідження для визначення загрози пошкодження шкідниками, ураження хворобами та засміченості бур’янами.
Окрім грибкових хвороб значної шкоди можуть завдавати вірусні захворювання. Відомо понад 30 видів вірусів, які уражують посіви гороху. Розміри можливих втрат урожаю від вірусних патогенів, що уражують горох, залежать від віку рослин, сорту, погодних умов та можуть становити від 9 до 90%. Наприклад, для гороху, ураженого вірусом жовтої мозаїки квасолі – 9-47%, вірусом скручування листків гороху – 36-75%, вірусом деформуючої мозаїки гороху – 39-62%, а також вірусом огіркової мозаїки – 70-90%.
Найпоширенішими вірусними хворобами гороху – є деформуюча, звичайна мозаїка та вірус жовтої мозаїки квасолі. Переносниками вірусів є різні види попелиць, а деякі види бур’янів можуть бути резерваторами вірусів, що уражують горох (наприклад, вірус жовтої мозаїки квасолі здатен зберігати осот польовий).
Деформуюча мозаїка. Збудником хвороби є вірус Pisum virus I Smith. Прояв хвороби починається у вигляді крапчастості, кучерявості листків, зморшкуватості прицвітків. На листках з’являються жовтуваті, світлі, прозорі, часом білі плями, які зливаючись, утворюють вузенькі смуги вздовж жилок, пластинки листків деформуються. При ранньому зараженні рослини спостерігається викривлення і деформація бобів. Верхівка рослин набуває потворної форми, скручується, зав’язь відмирає і опадає. Ріст і розвиток рослин часто припиняється. Зберігається вірус в соку уражених багаторічних рослин. З насінням збудник хвороби не передається.
Звичайна мозаїка. Збудником хвороби є вірус Pea mosaic virus (Pisum virus 2 Smith) (PMV). Проявляється хвороба у вигляді посвітління жилок на листках, а пізніше пожовтіння окремих ділянок листкової пластинки. Уражені листки мають строкате мозаїчне забарвлення, часто набувають потворної форми, самі рослини пригнічені, суттєво відстають у рості. Хвороба в посівах гороху має вогнищевий характер.
Джерелом інфекції є – багаторічні бобові трави, особливо конюшина і буркун, в соку яких зберігається вірус. З насінням гороху вірус не передається.
Вірус жовтої мозаїки квасолі. Типовий штам вірусу (Phaseolus virus 2 Smith.) дуже поширений на бобових культурах (боби, горох, соя, квасоля, люпин, конюшина та ін.) у різних кліматичних зонах. Вірус жовтої мозаїки квасолі спричиняє хвороби мозаїчного типу з різноманітними деформаціями листків. На листках спочатку спостерігається просвітління жилок, пізніше з’являються світлі округлі плями, що зливаються, як наслідок, листки набувають строкатого мозаїчного забарвлення. Жовте забарвлення спостерігається частіше по краях листкових пластинок. Листки й прилистки – деформовані, менші за розміром, ніж у здорових рослин, поверхня зморшкувата. Симптоми проявлення хвороби під час ураження рослин різними штамами вірусу різні.
Підсумовуючи вищевикладене, щоб захистити горох від хвороб, важливо провести сівбу в сприятливі терміни, не нехтувати сівозміною, використовувати стійкі сорти. Боротися з вірусами, що передаються з переносниками, можна, знищуючи самих переносників, застосовуючи системні інсектициди. Слід приділяти також особливу увагу знищенню бур’янів, під час вегетації гороху, які є джерелом накопичення інфекційного матеріалу багатьох патогенів.
Інформацію підготувала Оксана ЯКІВЕЦЬ –
провідний фахівець відділу фітосанітарного аналізу
< Попередня | Наступна > |
---|