ПОТІВІРУС ШАРКИ СЛИВИ (ВІСПА) – PLUM POX РOTYVIRUS
Слива в Україні – одна з найпоширеніших плодових кісточкових культур. Її вирощують, як в промислових насадженнях, так і на присадибних ділянках. Сприятливі ґрунтово-кліматичні умови для вирощування в Лісостепу, на Поділлі, Закарпатті, менше на Поліссі та в зоні Степу.
Рослина займає провідне місце серед плодових кісточкових культур у сучасних насадженнях так, як є високоврожайною та швидкоплідною рослиною. Без своєчасного догляду, постійного моніторингу під час вегетації, навіть високоврожайна культура, може не давати необхідних урожаїв. Нажаль, слива, як і всі інші рослини, схильна до ураження хворобами.
Однією з небезпечних хвороб плодових кісточкових культур, в тому числі і сливи – є Віспа (шарка), яка практично не піддається лікуванню. Справа в тому, що вона має вірусну природу. Збудником хвороби – є нитковидний вірус Plum рox рotyvirus, який є карантинним об’єктом зі списку А-2 (карантинні організми, обмежено поширені в Україні).
Основним джерелом інфекції – є уражені дерева Prunus. Вірус переноситься з них шляхом щеплення або переносниками – попелицями: Aphis craccivora, A. faba, A. spiraecola, Hyalopterus pruni.
Ці попелиці роблять пробні уколи або живляться на уражених листках, потім перелітають на інші дерева, де також живляться, тим самим розповсюджують вірус.
Хвороба проявляється на листках або плодах. Першою ознакою появи шарки є ураження молодого листя характерними плямами хлоротичного типу та різної величини. Вони можуть бути кільцеподібними або мати форму звивистих ліній.
Такі плями добре проглядаються на просвіт неозброєним оком.
Вірус також поширюється на пагони, кору та плоди. З розвитком хвороби на уражених плодах стають добре помітні хлоротичні плями та кільця. Вони стають непридатними в їжу – їх м'якоть помітно ущільнюється і набуває червоно-бурого відтінку. Кісточки плодів мають бліді кільця або плями.
Зараження дерев патогенним ниткоподібним вірусом призводить до хворого дозрівання плодів раніше терміну. Вони можуть засихати прямо на дереві, але основна їхня маса обсипається.
Для запобігання розповсюдженню хвороби необхідно застосовувати:
- - ретельний вибір саджанців (використовувати стійкі і толерантні сорти);
- - дезінфекція садового інструменту після роботи з підозрілими щодо вірусу деревами;
- - боротьба з шкідливими комахи-переносниками вірусу, використовуючи дозволені хімічні препарати;
- - при виявленні хвороби, заражені рослин краще відразу викопати та прибрати із саду, особливо це стосується маточних садів і розплідників.
Дотримуючись профілактичних методів поширення вірусу, будучи уважним та дбайливим до свого саду, ви отримаєте в нагороду високий врожай із сокових та запашних плодів.
Оксана ЯКІВЕЦЬ –
провідний фахівець відділу фітосанітарного аналізу
< Попередня | Наступна > |
---|