Борщівник Сосновського - небезпечна рослина
Літо, зорі, букет з борщівника, лікарня…
Не надто романтично, чи не так? В деяких соціальних мережах сьогодні можна спостерігати, як люди, не усвідомлюючи смертельну небезпеку фотографуються з букетами цієї рослини, або на її фоні.
Борщівник Сосновського (Heracleum sosnowskyi Manden.) – отруйна багаторічна рослина родини зонтичних (Apiaceae), що виглядає, наче величезний кріп, і сягає 2-3 метрів заввишки, має товсте порожнисте стебло, великі перисті листки. Але попри зовнішню привабливість, саме цей вид отруйний і смертельно небезпечний. Навесні з’являється один з перших, швидко розкидаючи велике листя-лопухи до появи інших трав. Багаторічний, цвіте і плодоносить один раз у житті, після чого відмирає.
Основні шкідливі властивості борщівника Сосновського полягають в тому, що він здатний викликати опіки на шкірі людини!
У разі дотику до рослини або потрапляння його соку на шкіру, людина не відчує біль відразу, як, наприклад, при контакті з кропивою. Але вже через кілька годин або навіть діб розпочнеться свербіж і почервоніння уражених ділянок шкіри, а потім з’являться пухирі. При сильних опіках підвищується температура, починається лихоманка, з’являються виразки, а після загоєння на їх місці ще 2 - 3 роки залишаються темні плями. Ураження борщівником посилюється при сонячному світлі. Але навіть якщо людина доторкнулася до цієї рослини вночі, вже вранці при сонячному світлі будуть з’являтися пухирі. Вдихання пилку борщівника або ефірних масел здатне викликати розпухання м яких тканин гортані і задуху. Ознаками інтоксикації (отруєння) борщівником є такі симптоми: головний біль, запаморочення, нудота, блювота, підвищення температури тіла до 400С.
Що робити, якщо ви торкнулися отруйного борщівника? Якомога швидше змити з тіла сік рослини. Для змивання найкраще використовувати мильний розчин або розчин із харчовою содою. У такому розчині кумарин, його похідні і ефірні масла розчиняються краще, а тому більшою мірою і швидше віддаляються з шкіри. Для цього використайте мило та м’яку губку, щоб змити отруйний сік. Промокнути шкіру тканиною і прикрити цю ділянку одягом або пов’язкою. Якщо ні мила, ні соди під руками нема, то руки і ділянку тіла, що контактувала з рослиною, промити під проточною водою. Коли ж і води немає, то акуратно серветкою зняти з тіла сік, але так, щоб не розмазувати його по шкірі. А вже вдома промити мильним розчином. Ділянку тіла, що контактувала з рослиною, слід закрити від прямих сонячних променів. Наприклад, накинути футболку, сорочку, хустку тощо. Удома на обпечену ділянку слід покласти серветку, змочену у розчині фурациліну. Підійде також міцний чорний чай, відвар кори дуба (1 столову ложку кори залити двома склянками води і кіп’ятити 10 хвилин). У таких випадках знадобиться і аерозоль «Пантенол», гель «Рятівник» тощо. Уникати сонячних променів 2-3 дні, захищати шкіру від прямих сонячних променів за допомогою одягу та парасольки. Якщо опіки отримали маленькі діти або коли на тілі утворилися великі пухирі, площа опіків велика, виникає нестерпний біль, підвищення температури, то слід обов’язково звернутися по допомогу до лікаря. Пухирі самостійно проколювати не можна, бо коли в рану потрапить інфекція, рана загоюватиметься довше і гірше. Дуже важливо розуміти правила першої медичної допомоги, а краще взагалі уникати контакту з рослиною
Згідно із статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного Кодексу України знищення борщівника Сосновського є компетенцією міських, селищних, сільських голів. Вони повинні домогтися від власників земельних ділянок, на яких розповсюджується шкідлива рослина, її знищення. Землевласники і землекористувачі, які не вживають заходів боротьби з бур’янами, у т. ч. з борщівником, несуть адміністративну відповідальність за статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Якщо ви не знаєте, що це за рослина, то не підходьте до неї та не чіпайте. Якщо ви побачили незвичайну, дуже високу і цікаву рослину, то хоча б погугліть перед тим, як контактувати з нею. Можна скористатися застосунками, які допомагають визначити вид рослини за фотографією, але борщівник важко не впізнати
< Попередня | Наступна > |
---|