Самшитова вогнівка - що це, і як з нею боротися?

Сьогодні до нас дістався новий для нашої місцевості шкідник – самшитова вогнівка. Це метелик досить великих розмірів, гусениці зелені, із чорною головою. Харчується цей шкідник листям самшиту. У Європу вогнівка потрапила з Китаю і поступово поширилася, загрожуючи самшитовим насадженням. Особливо посилює ситуацію те, що в наших умовах вона не має природних ворогів.

Комаха відкладає яйця на нижній стороні листя самшиту. Діаметр яйця становить близько 1 мм. Личинки, що вийшли з них, через 3-4 тижні переходять у стадію лялечок. Довжина лялечки – 2,5-3 см. Через 10-15 днів спостерігається вихід метеликів. В умовах України шкідник може дати 2-3 покоління. При особливо сприятливих кліматичних умовах, ідентичним умовам природного довкілля, можлива і 4-та генерація. Зимує вогнівка у стадії лялечки у вигляді кокона, закріпленого в густому павутинні між листям самшиту.

Наявність самшитової вогнівки можна визначити за такими ознаками:

  • листя та пагони покриті тонким павутинням, шкірками личинок, екскрементами гусениць та чорними головними оболонками;
  • на гілках і листі живе велика кількість темно-зелених і жовтувато-зелених гусениць, покритих тонкими волосками;
  • земля покрита відходами життєдіяльності комахи: шаром «огризків» зелені, фекалій, які видають неприємний специфічний запах.

Як правило, те, через що власник самшиту пізно починає бити на сполох – рослина швидко всихає.

1

2

Ознаки пошкодження самшиту вогнівкою

Боротьба з вогнівкою

Від шкідника виявилися ефективними такі контактні препарати, як Профі, Ампліго, Актеллік (6 мл на 6 л води), а також препарат, що містить лямбда-цигалотрин – Оперкот.

Обов'язково потрібно поєднувати їх із препаратами системної дії, це продовжить захисний період, наприклад Прованто Максі, Актара, Кораген, Енжіо.

Проводячи обробку цими препаратами по листу, слід пам'ятати, що захисна дія препарату триває 14-20 днів, а цикл розвитку комахи – близько 40 днів.

Тому необхідно проводити 2-3 обробки на місяць. Для запобігання раптової появи вогнівки, рекомендується проводити обприскування кожні 20 днів, починаючи з травня і закінчуючи у вересні.

При обприскуванні рослин, ретельно обробляйте всю листову поверхню, використовуйте прилипач, для кращого розподілу робочого розчину по рослині.

На гусениць молодшого віку діють препарати, регулятори росту комах такі, як Проклейм та Матч (одну з повторних обробок можна провести ними), а також мікробіологічні та біопрепарати. Також ці препарати додають у загальну бакову суміш, для стерилізації свіжої яйцекладки.

Проводячи обробки самшиту системними та контактними препаратами, а особливо Актелліком, обов'язково враховуйте температуру повітря - це знизить ризик фітотоксичності та несприятливої дії на людей. При температурах вище 25-30 градусів краще використовувати інші препарати. Для перестрахування, в бакову суміш можна додати стимулятори Мегафол або Кендал, щоб знизити ймовірність фітотоксичної реакції.

Ще краще, як системний компонент комплексу заходів для боротьби зі шкідником, використовувати полив розчином Актари (4-8 г-на 10 л) кущів так, щоб промочити прикореневу зону на 30-40 см. Такої обробки буде достатньо до повного життєвого циклу шкідника.

Обов'язково потрібно скоригувати режим підживлення самшиту. На період боротьби зі шкідником, має сенс виключити сильні азотні підживлення, наприклад: селітрою, сечовиною або нітроамофоскою. У весняний та літній період, краще застосовувати добрива з літніми формулами. Вносити можна з поливом, або гранульовані комплексні добрива, закладаючи їх у ґрунт.

Якщо самшит частково пошкоджено у серпні чи пізніше, добрива з літньою формулою замінюють на осінні. Для цього проводять кореневе підживлення Сульфатом калію (20 г на 10 л).

Не залежно від періоду пошкодження вогнівкою, рекомендується проводити 1-2 кратне позакореневе підживлення кальцієвою селітрою. Кальцій дуже важливий і корисний елемент для самшиту.

Відновлення самшиту після пошкодження вогнівкою

Самшитова вогнівка пошкоджує всі зелені частини куща. Як і будь-якій зеленій рослині, самшиту необхідна наявність листя для нормального розвитку та життя. Якщо пошкоджено більш ніж половина куща до липня місяця включно, рослину потрібно відновлювати шляхом нарощування листя. Для цього проводять обприскування: 2-3 рази, баковою сумішшю зі стимулятором росту. При стимуляції важливо проводити підживлення, як зазначено вище, і не забувати обприскувати інсектицидами для профілактики пошкодження шкідником. Також не варто поспішати зрізати сухі, на перший погляд, гілки. На них можуть залишитися непошкоджені точки росту.

Якщо самшит частково пошкоджений у серпні, то застосовують Супермайстер . Однак є ризик, що рослина з молодими пагонами, що не визріли, восени може підмерзнути. Щоб так не сталося, полив Майстром проводять не більше двох разів.

Крім того, вже очевидно, що самшит доведеться включити в комплекс культур, що вимагають системної обробки (раз на 3-4 тижні) інсектицидами, щоб уникнути повторення ситуації , коли шкідник, що раптово розмножився, буквально "викошує" самшитові посадки.

 
▲ Вгору