Рак картоплі-хвороба, що вражає рослину в усі фази розвитку

Через нищівний характер захворювання, гриб вважається в усьому світі важливим карантинним шкідливим організмом, який згідно Переліку регульованих шкідливих організмів, затвердженим наказом Міністерством аграрної політики України, відноситься до списку А-2 (карантинні організми, обмежено поширені в Україні).

Викликає рак картоплі збудник – Synchytrium endobioticum (Schilbersky) Percival. В Україні рак картоплі вперше виявили в 1935 році на присадибній ділянці Хмельницької області. На сьогодні хвороба окремими вогнищами поширена в 5 областях: Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Чернівецькій. Рак картоплі має велике значення. Вже більше 70 років діє міжнародне і вітчизняне законодавство спрямоване на запобігання його поширення. У разі занесення S. endobioticum на поле, весь урожай буде непридатним для реалізації, і, оскільки, гриб довго зберігається в ґрунті, то багато років на цій ділянці не можна буде вирощувати картоплю та інші рослини на експорт. Картопля (Solanum tuberosum) – є головним господарем раку. Збудник раку, при потраплянні в ґрунт швидко накопичується і через 2-3 роки уражує більшість рослин картоплі на полі. На присадибних ділянках рак найбільш шкодочинний, бо при беззмінному вирощуванні картоплі, особливо сприйнятливих сортів він може спричиняти повну втрату врожаю.

kart-1Симптоми ураження. Гриб уражає в основному бульби, а також столони, рідше – стебла і листя, при значному розвитку захворювання – на стеблі, листках і квітках. Коріння картоплі ніколи не уражається. На бадиллі симптоми, зазвичай не помітні, хоча рослини можуть бути ослабленими. Маленькі зелені нарости можуть утворюватися в місцях надземних бруньок, біля основи стебел. Симптоми на підземній частині рослин картоплі відрізняються від надземних. На бульбах, переважно поблизу вічок, утворюються невеликі гладенькі і світлі горбики, які перетворюються потім в характерні бородавчасті нарости. Ці нарости зовні дещо нагадують плоди цвітної капусти. Їхній розмір може бути від дрібної горошини до величини, що перевищує розмір самої бульби. Нарости, які формуються в ґрунті, білого кольору на надземних частинах рослин – зелені. Раннє інфікування молодих бульб, які розвиваються, призводить до того, що вони стають настільки спотвореними і губчастими, що їх важко упізнати. Ракові нарости розвиваються на бульбах в сховищах і погребах.

kart-2Біологія. S. endobioticum – це внутрішньоклітинний паразит, гриб, який не утворює міцелію. Джерело інфекції – зимові або літні зооспорангії, за допомогою яких гриб зберігається і поширюється в природі. Навесні, в умовах достатнього зволоження, при температурі вище 80С, зооспорангії проростають зооспорами, які і заражають бульби або столони, проникаючи в них через вічка або механічні пошкодження. Тому так важливо для посадки відібрати цілі бульби картоплі з не порушеною шкіркою. Сприятливими умовами для розвитку гриба є холодне літо з середньою температурою 180C або нижче. Внаслідок життєдіяльності збудника уражені клітини збільшуються в розмірах, гриб, який в них знаходиться, утворює літній зооспорангій, з якого виходять численні зооспори. Ці зооспори заражають навколишні клітини рослини господаря і знову утворюють літні спорангії. За сприятливих погодних умов цей цикл може багаторазово повторюватися, що спричиняє значне ураження рослинних тканин. Заражені і прилеглі до них клітини розбухають, збільшуючись в розмірах в 5 і більше разів. Рослинна тканина сильно розростається, створюючи характерний зовнішній вигляд ракових наростів (іншою назвою – ефект «цвітної капусти»). Цикл розвитку раку картоплі триває 12-14 діб і, за сприятливих умов, відбувається постійно під час всього вегетаційного періоду. До кінця вегетаційного періоду картоплі нарости загнивають, ушкоджуючи здорову частину бульб. З таких наростів в ґрунт потрапляють товстостінні так звані зимові зооспорангії. Зимові зооспорангії, завдяки щільним оболонкам, можуть залишатися життєздатними протягом, принаймні, 30 років; вони розносяться в ґрунті личинками різноманітних комах, водою, їх виявляють на глибині до 50 см. Саме за зимовими зооспорангіями проводять діагностику хвороби до виду фахівці-мікологи у фітосанітарних лабораторіях.

kart-3Морфологія. За формою зооспорангії сферичні, товстостінні, увігнуті з одного боку, діаметром близько 50 мкм. Злипаючись з мікрочастками ґрунту, вони утворюють грудочки діаметром 0,1-2,0 мм. Зернистий протопласт покритий багатошаровою оболонкою. Їх добре видно під мікроскопом, при 10-40 кратному збільшенні.

Способи поширення. В першу чергу джерелом появи нового вогнища захворювання можуть стати бульби картоплі, знаряддя обробітку ґрунту, гній і тара.

Основним заходом боротьби з раком картоплі – є виведення стійких сортів. Цей захід успішно здійснюється, оскільки стійкість до раку зустрічається у диких і у культурних видів і є – домінантною ознакою. Нині є багато сортів картоплі, стійких до раку (до найбільш поширених рас паразита).

Фітосанітарні заходи:

- забороняється ввезення насіннєвого матеріалу картоплі із заражених районів країни, де зареєстровано рак картоплі;

- при ввезенні імпортних партій картоплі проводиться інспектування;

- для вчасного виявлення хвороби проводяться обстеження насаджень картоплі з обов’язковим відбором зразків ґрунту.

- у зоні ураження раком картоплі знищуються уражені насадження за допомогою спалювання викопаних рослин та дезінфекцією інвентарю;

- знезараження ґрунту, знищення рослинних решток та бур’янів, дотримання сівозміни, використання тільки сертифікованого садивного матеріалу, чистий пар та глибока оранка.

Якщо на ділянці виявлено хоча б одна хвора бульба, необхідно повідомити про це в Управління фітосанітарної безпеки. Картоплю, хвору на рак, ні в якому разі не можна вживати в їжу. Уражені раком кущі разом з бульбами і бадиллям або спалюють, або скидають в яму глибиною не менше метра і засипають хлорним вапном (як варіант – заливають формаліном або гасом).

 
▲ Вгору