Час готувати картоплю до посадки

2

Мабуть кожен з нас хоч раз в житті мав справу з посадкою картоплі. Хтось на присадибних ділянках, хтось в промислових масштабах, а дехто в наукових цілях. І це не дивно, адже картопля – одна з найважливіших продовольчих, технічних і кормових культур, про яку в народі ще кажуть «другий хліб».

Незабаром весна, тож час підготуватися до посадки картоплі заздалегідь. З чого ж почати? Починати треба з перебирання бульб, так, як картопля зберігається в закритих приміщеннях, відбувається коливання температури та вологості (особливо це стосується приватного сектору), що призводить до розвитку різноманітних захворювань картоплі (грибкових та бактеріальних).

Діяльність всіх видів бактерій значно посилюється за умов неправильного режиму зберігання. Бульби можуть згнити повністю за тиждень. При масовому гнитті, температура у шарі картоплі різко піднімається, що прискорює процес.

До небезпечних бактеріальних хвороб картоплі, які якщо не знищують, то істотно знижують врожайність та товарний вигляд картоплі, відносять:

- мокру гниль картоплі (Pseudomonas xanthochlora);

- кільцеву гниль картоплі (Clavibacter michiganensis);

- бактеріальне в’янення картоплі (Ralstonia solanacearum).

Бульби з непошкодженою шкіркою, мокрою гниллю уражаються рідко. При мокрій гнилі м’якоть бульби розпадається на окремі клітини, а пізніше перетворюється на слизову безформну масу зі слабким спиртовим запахом; при частковому ураженні бульби, загнила частина відокремлюється від здорової бурою облямівкою. Забарвлення таких бульб спочатку світле, потім темно-буре або рожеве, шкірка часто залишається неушкодженою.

Особливо небезпечне захворювання – бактеріальне в’янення картоплі, збудник – Ralstonia solanacearum, відноситься до списку А-1 карантинні організми, відсутні в Україні.

3 

Щоб вберегти майбутній урожай картоплі від бактеріальних хвороб необхідно ретельно відбирати посадковий матеріал, бажано використовувати сорти, стійкі до ураження хворобами та шкідниками.

4

Починати перебирати бульби перед посадкою необхідно для ранніх сортів – з кінця лютого-початку березня, а для середніх та пізніх сортів картоплі – кінець березня – початок квітня. Найкраще для посадкового матеріалу відбирати здорові бульби середніх розмірів.

Для промислових картоплярів ефективним буде вибраковування уражених партій посадкового матеріалу. Ідентифікувати хворобу можна завдяки використанню чутливих методів діагностики в спеціалізованих фітолабораторіях з застосуванням імуноферментного аналізу (ІФА) або полімерної ланцюгової реакції (ПЛР).

5

Після того, як перебрали картоплю та вибракували уражені бульби, для підвищення врожаю бажано провести комплекс агротехнічних заходів:

-         прогрівання посадкового матеріалу;

-         озеленення і пророщення на світлі;

-         обробка посадкового матеріалу від шкідників та хвороб;

-         застосування регуляторів росту.

6

Лише при дотриманні комплексу заходів можна отрмати гарний урожай.

 
▲ Вгору