Ранньовесняні клопоти в саду

1Закінчилася календарна зима, і з настанням весняних днів, господарі дбають про майбутній врожай. Підвищення температури повітря кличе садівників у сад для проведення ранньовесняного захисту саду.

Період небезпечних морозів уже минув, але плодові дерева нерідко втрачають плодові бруньки, здебільшого в березні, коли після частих відлиг, бруньки пробуджуються, вступають у ріст, а потім настає різке зниження температури повітря, яке призводить до їх загибелі.

Ранньовесняні роботи в саду направлені на знищення шкідників та збудників хвороб, які знаходяться в зимуючій стадії. Основним елементом догляду за садом – є його обрізування. Це дуже важливо для формування крони дерева, водночас воно слугує профілактичним механічним заходом захисту дерев від шкідливих організмів, адже тим самим ми видаляємо зимуючі стадії патогенів, кліщів та комах.

Більша частина шкідливих організмів, завдаючи шкоди плодовим та ягідним культурам, пристосувалася перезимовувати у верхньому шарі ґрунту, всередині або зверху опалого листя і рослинних решток. Деякі види шкідників та збудників хвороб зимують під старою відсталою корою або в тріщинах дерев.

У вологу погоду біля дерева простилають плівку чи тканину і зчищають із штамбів і скелетних гілок дерев стару кору, під якою діапаузують гусениці листовійки, сливової, східної та яблуневої плодожерок, глодової кружкової молі, глодовий і звичайний павутинний кліщі, яблуневий квіткоїд тощо. Виконувати цю операцію потрібно не гострим скребком, щоб не поранити здорової тканини дерева, тим самим запобігти проникненню хвороботворних мікроорганізмів. Зчищені рештки старої кори виносять за межі саду і спалюють або закопують у ґрунт на глибину 40 см.

2Очищені штамби та розгалуження скелетних гілок вдруге (після осіннього вапнування) білять 20% розчином вапна та оброблять препаратами, що містять мідь.

Доволі часто в саду на деревах залишаються пучки сухих листків, що висять на тонкій павутині – це гнізда білана жилкуватого і золотогуза. Їх потрібно зняти, одночасно потрібно познімати і спалити муміфіковані плоди, які є джерелом інфекції плодової гнилі та моніліального опіку.

У непарного шовкопряда зимуючою стадією є яйцекладки. Відкладені на дереві (подушечки сірого кольору), краще знімати спеціальним скребком або тупим ножем в скляну банку, а потім залити керосином чи дизельним паливом. Якщо яйцекладки виявлені на будівлях чи заборах, то їх необхідно змастити тими ж рідинами. Видалення яйцекладок шкідника проводять разом з обрізкою саду, місця зрізу гілок замазують садовим варом або фарбою на натуральній оліфі.

Збудник борошнистої роси зберігається у вигляді міцелію на уражених пагонах у хворих бруньках, які відрізняються від здорових сіруватим відтінком. Вирізання засохлих, уражених пагонів дасть змогу значно зменшити зимуючий запас інфекції та підвищити ефективність захисту рослин від борошнистої роси та моніліального опіку.

При зараженні дерев сажковим грибком або чорним раком, заражену кору знімають гострим ножем до живої деревини. Зріз дезінфікують і замазують садовим варом, також можна застосувати мастку глину зі свіжим коров’яком (1:1) і накласти пов’язку із тканини. Очищену кору і рештки виносять за межі саду і спалюють.

В саду, де висока чисельність шкідливих організмів та достатній запас інфекції різних хвороб, ранньою весною потрібно проводити викорінюючу обробку. Ранньовесняне обприскування дасть змогу зменшити, а може навіть виключити появу щитівок, молей, листокруток, попелиць, вести боротьбу з якими важче, коли вони заселять вегетуючу рослину. Застосування хімічних препаратів проти зимуючих шкідників і ряду збудників грибних захворювань проводиться при підвищенні середньодобової температури до +4°С. Високої ефективності цього прийому можна досягти при рясному змочуванні крони дерев робочим розчином.

Важливим етапом в саду – є приваблювання корисних птахів, які знищують гусениць, личинок жуків, попелиць. Наприклад: сім’я синиці захищає від шкідників 20 дерев, пара шпаків в період відгодівлі пташенят приносить їм близько 8000 личинок комах.

Для заманювання в сади комахоїдних птахів потрібно вздовж заборів висаджувати аґрус, шипшину і інші гіллясті кущі, на яких гніздяться птахи.

Для досягнення високої ефективності хімічних обробок, необхідно подбати про придбання засобів захисту, що пройшли всебічні випробування і рекомендовані для захисту плодово-ягідних рослин від шкідливих організмів в умовах приватного сектору. Купувати препарати  необхідно лише у перевірених продавців, вимагати у продавця сертифікат якості.

Хороших Вам урожаїв!

 
▲ Вгору