Історія створення

ДУ «Сумська обласна фітосанітарна лабораторія» 

У 2010 році в Україні почалося системне реформування, в рамках якого, Указом Президента України від 09.12.2010 року № 1085/2010 була створена Державна ветеринарна та фітосанітарна служба України. Пізніше у 2012 році постановою Кабінету Мінінстрів України від 22.02.2012р. № 125 були створені територіальні органи Державної ветеринарної та фітосанітарної служби у сферах карантину та захисту рослин, та в цьому ж році згідно наказу Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України від 23.11.2012 р. № 408 була створена ДУ «Сумська обласна фітосанітарна лабораторія». На сьогоднішній день Лабораторія утворена та працює відповідно до Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, їй підпорядковується та належить до сфери її управління.

Спрямування та координація діяльності Лабораторії покладено на Департамент фіто санітарної безпеки, контролю у сфері насінництва та розсадництва Держпроспоживслужби.

В структуру лабораторії входять такі відділи:

-           відділ фітосанітарних процедур;

-           відділ фітосанітарного аналізу;

-           відділ визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу;

-           відділ реєстрації об'єктів регулюваняя та оформлення документів;

-           загальний відділ;

-           відділ бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Сумська фітолабораторія відповідає усім критеріям акредитації на право проведення робіт з визначення фітосанітарного стану рослин, продуктів рослинного походження та інших об`єктів регулювання у сфері карантину рослин. Станом на 01.01.2016 року ДУ «Сумська обласна фітосанітарна лабораторія» акредитована на проведення ентомологічної, мікологічної, гербологічної, гельмінтологічної, бактеріологічної та вірусологічної експертиз та забезпечена сучасним інвентарем, літературою за фахом, а головне – сучасним лабораторним обладнанням з покращеними аналітичними та діагностичними можливостями для проведення імуно-флуоресцентного та імуно-ферментного аналізу, що дає можливість на право проведення видів експертиз, без виконання яких було неможливо виконати повноцінну експертизу бульб картоплі та коренеплодів цукрових буряків на вивчення фітосанітарного стану.

На території Сумської області поширені регульовані шкідливі організми: золотиста картопляна нематода, амброзія полинолиста, американський білий метелик.

Золотиста картопляна нематода - в 8 районах (Білопільський, Конотопський, Кролевецький, Охтирський, Середино-Будський, Сумський, Шосткинський, Ямпільський) в 71 населеному пункті, 2941 присадибній ділянці на площі 1088,96 га.

Амброзія полинолиста - в 17 районах (Білопільський, Буринський, Великописарівський, Глухівський, Конотопський, Краснопільський, Кролевецький, Лебединський, Липоводолинський, Недригайлівський, Охтирський, Путивльський, Роменський, Сумський, Тростянецький, Шосткинський, Ямпільський), в 168 населених пунктах, в полях сівозмін в 4 господарствах на площі 1282,46 га.

Американський білий метелик – в 5 районах (Великописарівському, Конотопському, Охтирському, Роменському, Тростянецькому), 7 населених пунктах на площі 213,21 га. 

Провідні фахівці відділу фітосанітарних процедур виконують комплекс заходів, що спрямовані на охорону території області, району від занесення та інтродукції регульованих шкідливих організмів, вивчають видовий склад, біологію та екологію регульованих шкідливих організмів та розробляють прогноз їх поширення; беруть участь у проведенні аналізу ризику шкодочинності та визначення карантинного значення виявлених організмів, розробляють та надають, у межах своїх повноважень, рекомендації по здійсненню заходів, спрямованих на їх локалізацію та ліквідацію; надають фахові консультації з питань карантину та захисту рослин. 

 
▲ Вгору