ІПОМЕЯ ЯМЧАСТА (IPOMOEA LACUNOSA L) –

КАРАНТИННИЙ БУР’ЯН

1Іпомея ямчаста (Ipomoea lacunosa L.) – є поширеним бур’яном, який активно засмічує сільськогосподарські угіддя, зокрема поля, сади, городи, пустирі та неорні землі з пошкодженим рослинним покривом. Ipomoea lacunosa L. походить з тропічної Америки, проте сьогодні її ареал значно розширився та охоплює різні континенти: Європа (Швейцарія), Азія (Японія), Північна Америка (Канада, Мексика, США), Центральна Америка та країни Карибського басейну (Куба), Південна Америка (Аргентина, Бразилія).

Шкідливість іпомеї ямчастої для сільськогосподарського виробництва зумовлена зниженням врожайності культур і засміченням зібраного врожаю. Іпомея ямчаста – є злісним бур’яном посівів сільськогосподарських культур. Засмічує здебільшого посіву сої, а також бавовнику, тютюну, кукурудзи та інші культури. Іпомея фізично стримує нормальний вертикальний ріст культури.

2

I. lacunosa – трав’янистий однорічник. Як і всі рослини роду іпомея (Ipomoea), розмножується насінням. Залежно від умов росту одна рослина може продукувати до 7000 коробочок, а загальна продуктивність однієї рослини може досягати 15000 насінин. За відсутності конкуренції іпомея ямчаста продукує в середньому 52 млн. шт. насінин на 1 га. Оптимальна глибина для проростання насіння 1,3-2,5 см, а найкращою температурою для проростання є 20-35°С. Насіння починає проростати за температури 15°С. У ґрунті насіння тривалий час залишається життєздатним.

Сходи бур’яну, за оптимальної температури, з’являються впродовж 6 днів. Потім бур’ян починає швидко набирати біомасу. Найбільше наростання індексу листової поверхні й біомаси відзначається в період 4-8 тижнів після проростання. I. lacunosa обвивається навколо сусідніх рослин, використовуючи їх як опору. А оскільки росте вона набагато швидше, то в дуже короткі терміни заглушує інші рослини й гальмує їхній ріст. В умовах США бур’ян цвіте і плодоносить у період з серпня по жовтень. Особливо добре іпомея ямчаста росте на пухких родючих ґрунтах. Основні місця зростання бур’яну, крім агрофітоценозів, – це землі з порушеним рослинним покривом: узбіччя доріг, присадибні ділянки, пустирі. Іпомея ямчаста, як і іпомея плющоподібна, є слабким конкурентом багаторічних трав, тому на перелогах поступово зникає.

3I. lacunosa – трав’яниста сланка або кучерява рослина. Стебло тонке, злегка опушене, обвивається навколо сусідніх рослин, завдовжки 1-3 м. Корінь стрижневий. Листки прості, чергові, не опушені, цілокраї або трилопатеві, лопаті листка округлі із загостреними кінчиками. Квітки лійкоподібні на коротких квітконіжках, зібрані в групи по 1-4 квітки. Пелюстки білі, іноді рожеві або блідофіолетові. Чашолистки ланцетовидні, 10-15 мм завдовжки, рідко опушені довгими волосками.

Плід – довгаста коробочка (гладенька або опушена), яка складається з двох камер. У коробочці формується 4-6 насінин. Довжина насінини 5-6 мм, ширина 5 мм. Насіння яйцевидне, слабо тригранне. На спинці грань широка, різко опукла від центра до основи й верхівки насінини, що дозволяє насінню стояти прямо; на черевній стороні дві грані скошені до країв від центрального гребеня, плоскі. Поверхня насінини шорстка й блискуча. Насіннєвий рубчик підковоподібний, великий, гладенький, знаходиться на одному рівні з поверхнею насінини. Забарвлення насіння коричневе або чорне.

Фітосанітарні заходи. Насіння іпомеї плющоподібної може бути занесене на територію України із зерном сої, кукурудзи та інших культур, із заражених зон країн, де бур’ян широко розповсюджений. Завезення насіннєвого матеріалу, засміченого бур’яном, забороняється, товарні партії, засмічені бур’яном, дозволяється завозити з-за кордону лише по узгодженню.

При виявленні бур’яну в пунктах ввезення, продукція підлягає очистці, поверненню або знищенню. Також щорічно проводяться обстеження складських приміщень і переробних підприємств, куди надходять імпортні вантажі насіннєвого та іншого матеріалу. Необхідно систематично проводити обстеження узбіч, кюветів основних автомобільних та залізничних магістралей, а також території станцій, по яких перевозиться сільськогосподарська продукція.

На необроблюваних землях ефективним методом боротьби з бур’яном є висів багаторічних трав. Щільний травостій пригнічує ріст і розвиток іпомеї. При цьому варто мати на увазі, що запас насіння бур’яну в ґрунті зберігається більше 10 років.

 
▲ Вгору