ПИРІЙ ПОВЗУЧИЙ (ELYTRIGIA REPENS L) –
ЗАГРОЗА ДЛЯ КИТАЙСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ
Пирій повзучий поширений на всій території України, особливо в Лісостеповій і Степовій зонах, де часто формує густі зарості, зокрема на занедбаних землях. Зустрічається всюди – на полях і городах, в садах і ягідниках, як злісний бур’ян, що знижує врожаї культурних рослин, утруднює обробіток ґрунту і сприяє поширенню шкідливих комах та грибкових захворювань.
Увага! Elytrigia repens L. знаходиться під карантинним контролем в Китайській Народній Республіці. Його ввезення разом із зерновими культурами суворо обмежене. Вантажі, що містять насіння або частини цієї рослини, підлягають ретельному фітосанітарному контролю та можуть бути заборонені до імпорту.
Шкодочинність. Характерною особливістю пирію є поєднання двох ефективних способів розмноження – кореневищем і насінням. Важливо, що для створення нової рослини достатньо навіть короткого зрізу столону, тому подрібнення підземної частини пирію навпаки сприяє його розмноженню. З цієї причини забур’янення поширюється значними темпами. Пирій, за високої інтенсивності, здатний поглинати за рік 100 кг/га азоту, 30 кг/га фосфору або 70 кг/га калію, та виділяти фенольні сполуки, що пригнічують ріст культурних рослин. Elytrigia repens L. забирає із ґрунту багато вологи, висушуючи не тільки його верхній шар, але й підґрунтя, що дуже погіршує умови росту культурних рослин. При щільності забур’янення в десять рослин буряну на 1м2 , знижує врожайність озимої пшениці на 500 кг з 1 гектара. Протягом багатьох років на підвищення загрози з боку пирію впливають комбайнування зернових або спрощення вирощування, особливо мінімізація кількості післяжнивних решток.
Біологія. Пирій повзучий – трав’яниста рослина-багаторічник. Стебла прямостоячі або висхідні, циліндричні, зелені, з потовщеними вузлами і порожнистими міжвузлями. Листки (3-10 мм завширшки) чергові, сидячі, лінійні, плоскі, зісподу гладенькі, зверху шорсткі, часто з рідкими волосками по жилках. Піхви голі, гладенькі, язичок короткий.
Суцвіття – прямостоячий складний колос (до 15 см завдовжки). Колоски (10-18 мм завдовжки) багатоквіткові, ланцетні, сидять на виступах осі колоса. Колоскові луски (6-12 мм завдовжки) ланцетні, гострі з п’ятьма-сімома жилками, гладенькі або шорсткі. Нижня квіткова луска (7-10 мм завдовжки) ланцетна, гола, на верхівці тупувата, загострена або з коротким остюком. Тичинок три, маточка одна, зав’язь верхня з двома перистими приймочками.
Плід – лінійнодовгаста зернівка (до 4 мм завдовжки), на верхівці волосиста, насіння спіє до липня-вересня.
Рослина досягає до півтора метра у висоту, але може стелиться низько над землею. Має повзучі, тонкі і міцні коріння, що утворюють на глибині 5-15 см справжню дернову сітку. Завдяки наявності таких коренів, володіє особливою життєздатністю: може відновитися і відрости навіть від самого маленького корінця. Період цвітіння – червень-липень.
Фітосанітарні заходи. З огляду на статус карантинного бур’яну в Китайській Народній Республіці, для попередження завезення Elytrigia repens L. необхідно проводити ретельне інспектування об’єктів регулювання (вантажів, матеріалів, транспортних засобів) які надходять із заражених зон країн розповсюдження цього бур’яну.
При проведенні обстежень слід мати на увазі, що сходи пирію схожі на деякі інші злакові культури. Основна відмінність – наявність довгих підземних кореневищ, на відміну від мичкуватої кореневої системи інших злаків.
< Попередня | Наступна > |
---|